Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Chicco Türkiye ile Bebek Bakım İpuçları

Bebeklerde ek gıdaya geçerken nelere dikkat etmeli?

94,187
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Bebek Ürünleri Uzmanı

Bu videomuzda bebeğinizin ihtiyacı olan araç ve gereçlerden bahsedeceğiz. Pusetler, yenidoğan setleri, kangurular, oto koltukları; hepsi bu videoda olacak. Nelere ihtiyacınız var ve aslında hangi araç ve gereçlere çok da fazla ihtiyacınız yok, bu videoyu izledikten sonra çok iyi anlayacaksınız. 

İlk olarak bebeğiniz doğduktan sonra ilk ihtiyacı olan araçtan, ana kucağından başlıyoruz. 

Ana kucakları aslında bir set halinde size geliyor. İçinde bir ana kucağı ve doğumdan itibaren kullanılabilir bir puset halinde sunuluyor. Ürünün adı Best Friend. Chicco Best Friend seyahat setindeki ana kucağı, bebeğinizin hastaneden güvenle çıkması ve bundan sonraki tüm yolculuklarını araç içinde güvenle yapması için hem oto koltuğu hem de ana kucağı görevini görüyor. Böylece bebeğinizin seyahatleri konforlu hale geliyor. 

Bebeğiniz ana kucağına sığmamaya başladığında, kafası ana kucağının başlık kısmına değmeye başladığında ise daha büyük bebekler için kullanılan oto koltuklarına ihtiyacınız olacak. Ancak o zamana kadar bebeğiniz için Chicco Best Friend seyahat setindeki ana kucağını kullanabilirsiniz. Çünkü içinde hem puseti var hem de ana kucağı bulunuyor. Dolayısıyla bu ikisi ile yeni doğan döneminde güvenle seyahat edebiliyorsunuz.

Puset seçiminde dikkat edilecekler

Özellikle büyük şehirlerde hızlı hareket etmemiz gerekiyor. Bu nedenle çabuk ve kolay açılır kapanır, pratik pusetleri tercih etmeniz gerekir. Puset seçiminin bir diğer önemli noktası ise hafif olması. Annelerin tüm işleri tek başına yapması gerektiği için pusetin hafif ve pratik olması çok önemli. Kolay bir şekilde açılır kapanan, kompakt pusetlerin aynı zamanda bagajınızda da az yer kaplaması gerekir. Yeni doğan döneminde bebeğinizle seyahatlerinizin hem pratik hem de konforlu olması için aradığınız özellikleri Chicco Best Friend İkili Seyahat Seti'nde bulabilirsiniz. Ürünle ilgili daha detaylı bilgiyi videonun aşağısındaki açıklama kısmındaki linklerde bulabilirsiniz. 

Bebeğiniz büyümeye ve ağırlaşmaya başladığında, siz de daha fazla seyahat etmeye başladığınızda pusetinizin hafifleşmesi ve daha kolay hareket ediyor olması sizin için büyük kolaylık olacaktır. Bu nedenle yeni bir pusete geçmeniz gerekir. Bunun için de size Chicco Ohlala modelini önerebiliriz.

Ultra hafif ve ultra kompakt olan ve pek çok renk alternatifi bulunan Ohlala modeli pusetin en önemli özelliği hafifliği! Chicco Ohlala sadece 3.8 kilogram. Hafifliğiyle sizin için hayat kurtarıcı olan Ohlala puset, bebeğinizin ihtiyacı olan konforu da sizlere sunuyor. Tam yatırılabilir sırtlığı ile bebeğinizin pusette rahat uyuyabilmesi, tentesi ile güneşte rahat etmesi ve yağmurluğunun da bulunması gezme zamanlarınız için ideal.

Kanguru alırken dikkat edilecekler

Bebeğinizin fiziksel gelişimi için kanguru seçimi çok önemlidir. Bebeğinizin kalça sağlığını korurken, aynı zamanda kendi konforunuzu da dikkat etmeniz gerekir. Bu anlamda kanguru alırken sizi terletmeyecek kumaşları tercih etmeniz gerekir.

Bebeğin bacaklarının, kalçasının ve sırtının doğru yerleştirilmesi de kanguru kullanımında önemlidir. Kangurunun annenin belini de doğru kavraması gerekir. Bu nedenle kanguru seçiminde ve kullanımında bu noktalara çok dikkat etmelisiniz. Bebeğinizin kalça sağlığını korumak için tasarlanan ve Dünya Kalça Sağlığı Örgütü tarafından kalça-sağlık ürünü olarak seçilen Chicco kanguruların pek çok farklı modeli var. 

- Easyfit kanguru kolay giyilebilir olduğu için tişört gibi üzerinize geçirip hemen dışarı çıkmanıza yardımcı oluyor. 
- Boppy kanguru ise yumuşak ve esnek yapısı sayesinde bebeğinizi sarıp sarmalayarak rahat taşımanıza yardım eder. Sizi terletmeyecek, bebeğinizi rahatsız etmeyecek kumaşları tercih etmelisiniz, Boppy bu ihtiyaçları karşılar. 
- Myamaki kanguru içerisindeki iç küçültücü ile yeni doğan bebeğinizi kolaylıkla sarar, büyüdüğünde de esneyen alanı sayesinde kullanılmaya devam edilebilir. 

Bebeğiniz için oto koltuğu seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

AroundU isimli Chicco oto koltuğu içindeki iç küçültücü sayesinde yenidoğan döneminden itibaren kullanılabilir. 

Bebekler 15 aylık olana kadar oto koltuğunda arkaya dönük oturmalıdır. AroundU oto koltuğunda yer alan ayna, bebeklerin arkaya dönük oturduğu dönemde onunla rahatlıkla kontakt kurmanızı sağlar, bebekler de ebeveyni görebilir. AroundU oto koltuğu 360 derece dönebilir, bu sayede bebeğinizi arabaya rahatlıkla yerleştirip alabilirsiniz. 

i-Size düzenlemelerine göre oto koltuğu seçerken kilo yerine bebeğiniz boyuna göre seçim yapmalısınız. Bebeğiniz daha büyükse 105 cm'den sonra Chicco Fold&Go oto koltuğuna geçebilirsiniz ve bebeğiniz 150 cm olana kadar kullanabilirsiniz. 

Katlanır özelliği ile pratiklik sunan koltuk, katlanarak en küçük bagajlara bile sığabilir. Yatırılabilir olmasının yanında bebeğinizin gelişim dönemlerini takiben kafa yüksekliğinin ayarlanabilir ve yandaki kanatlarının bebeğinize göre genişletilebilir olması çocuğunuzun konforu için önemli bir özelliktir.

Biberon ve emzik seçiminde dikkat edilecekler

Bebeğimiz doğduğunda, doğar doğmaz bebeğimizi emzirmek, olabildiğince anne memesinden bu süreci devam ettirmek hepimizin istediği şeylerden biri. Ancak bazı durumlarda bebeğimizi bu süreçte biberonla tanıştırmamız gerekebilir. İşte bu süreçte seçeceğiniz biberon, bebeğinizle emzirme sürecinizi direkt etkileyebilir. Burada dikkat etmemiz gereken birkaç nokta vardır. 

Özellikle biberon seçerken, biberonun anne memesine benzer yapıda olması çok önemli. Anne sütünün yeterli olmadığı durumlarda tercih edilebilecek biberon modelleri, anne göğsüne benzer bir yapıda tercih edildiğinde bebeklerin beslenmeleri, emzirme ve biberon arasındaki geçiş daha kolay olabiliyor. Çünkü biberonun yapısı bebeğin emzirme sürecini etkiliyor. Chicco?nun biberonlarında iki farklı biberon seçeneği var: NaturalFeeling ve Wellbeing

Bebeklerin damak yapısına uygun biberon seçimi

NaturalFeeling?i incelediğimizde, biberonun anne memesine çok benzediğini görebiliyoruz. Biberon anne memesine benziyor ve biberon ucu özel eğime sahip. Bebek biberonu ağzına aldığı zaman, anne memesini emerken yaptığı hareketi biberonla karşılaştığında aynı şekilde yapabiliyorsa, bu süreçte tekrar anne memesine dönmesi ve anne memesi ile biberonu birlikte kullanabilmesi mümkün hale geliyor. Anne memesi ve biberona geçiş sürecinde hiçbir sıkıntı yaşamıyor. 

Bu biberonlarda emzik kısmının kadifemsi bir dokuda yumuşak silikondan olması, bebekte annesinin memesini emme hissi yaratır. 

Uç kısmı yukarı doğru özel eğimli olan NaturalFeeling biberonlar, bebeklerin damak kısmına değerek anneleri tarafından emziriliyormuş hissiyatı uyandırır. NaturalFeeling biberon modeli, Yenidoğan biberon seçimi nasıl olmalı sorusuna verilebilecek en ideal öneriler arasında yer alıyor. Cam ve PP modelleri bulunan ürün seçenekleri, farklı ay gruplarına göre tasarlandığından bebeklerin değişen ihtiyaçlarına cevap veriyor. 

Pratik bir şekilde temizlenebilen emzik modelleri

Bebeklerin emme içgüdüsünü tatmin etmek için kullanılan ürün alternatifleri arasında emzikler bulunuyor. 

Silikon veya kauçuk seçenekleri mevcut olan Chicco emzik modelleri 0-6 ay, 6-16 ay ve 16-36 ay için özel olarak tasarlanmış. Bir diğer yandan Chicco emzik modelleri, bebeklerin damak yapılarına uygun olacak şekilde, dilin doğal pozisyonunu ve ağzın doğal gelişimini destekleyen ortodontik bir emzik ucuna sahip. 

Emzik seçimi nasıl olmalı? diye merak eden anne adayları, emzik seçimi konusunda Chicco'ya güveniyor. Siz de www.chicco.com.tr adresinden bebeğinize en uygun emzik ve biberon modellerini inceleyebilirsiniz.

Bebeklerde ek gıdaya geçerken nelere dikkat etmeli?

Ek gıdaya geçiş sürecinde aceleci olmamak gerekiyor. Dünya Sağlık Örgütü ve uzmanlar, bebekler için ilk 180 günün aslında tamamen sıvı beslenme şeklinde olması konusunda uyarıyor. Bu, şu anlama geliyor: Anne sütü öncelikli. Anne sütünün yeterli olmadığı durumda ise devam sütü verilmeli. Bu arada şunu da belirtmemiz gerekiyor ki, sıvı beslenme derken sudan bahsetmiyoruz. Bu süreçte henüz su, işin içinde yok. 

Anneler, kimi zaman ek gıdaya geçiş konusunda aceleci olabiliyorlar, ancak bu dönemde sabırlı olmak gerekiyor çünkü çocuğunuz çok uzun yıllar yemek yiyebilecek.

Burada yapılması gereken şey, gerçekten altıncı aydan sonra, bebek hazır mı, kontrol etmek. Ek gıdaya geçmek için hazır olan bebekte bazı belirtiler görülmeye başlanır. 

  • - Bebek, siz yemek yerken heyecanla takip eder
  • - Artık kendini ve başını dik tutabilmeye başlamıştır. Hali hazırda halen başını dik tutamıyorsa, yemek yerken risk oluşturabilir.
  • - Mama sandalyesine destek almadan oturmaya başlamış olmalı. Dik durabilmeli. Bu nedenle bu dönemde mama sandalyesi önemli bir işleve sahip. 

Dört farklı pozisyonda yatırılabilen Polly2Start Mama Sandalyesi genişliği ayarlanabilir yan destekleri sayesinde bebeğinizin boynunun dik kalması konusunda destek sağlar. Bu da bebeğiniz için hem konforlu hem de güvenli bir kullanım sunar. Polly2Start Mama Sandalyesi?nde eğim değiştirilebilir. Yandaki desteklerle de bebeğin boynu dik tutulur, bebek sağa veya sola kaymaz. Çünkü yan destekleri kapatarak sandalyeyi daha dar hale getirebilirsiniz. Yemek zamanına neşe katacak eğlenceli karakterle sunulan Polly2Start Mama Sandalyesi, bebeğinizin dengede kalmasını sağlar. 

Ek gıdaya başlama

Ek gıdaya geçiş bol deneme yanılmanın olacağı bir dönemdir. Bebeğin ileri yaşlardaki beslenme alışkanlıklarını tanımlayacak bu dönemde kararlı ve dikkatli olmak gerekir. 

Bebek için ek gıdaya meyve yerine sebze püreleri ile başlamak daha doğru bir tercih olacaktır. Ayrıca yeme şekli değişeceği için bu süreçte mama sandalyesi kritik derecede önemlidir. Dört farklı pozisyonda yatırılabilen Polly2Start Mama Sandalyesi genişliği ayarlanabilir yan destekleri sayesinde bebeğinizin boynunun dik kalması konusunda destek sağlar.

Ek gıdaya başlama dönemli ile ilgili bir diğer önemli nokta ise, bebeklerde ek gıdaya yeni başlandığı dönemde anne sütü ve devam sütünün beslenmenin önemli bir parçası olduğu unutulmaması gerektiğidir. Çünkü anne sütü veya devam sütü halen bebeğin ana kalori kaynağıdır. Bu anlamda ek gıdaya başladığımızda, anne sütü veya devam sütüne devam etmek gerekir. Chicco NaturalFeeling biberonun anne göğsü etkisi ve doğal emme hissi veren emziği sayesinde emzirme ile biberon arasındaki geçiş son derece kolay bir şekilde yapılabilir. Rahat beslenme için 0 aydan 6 ay ve üzeri bebeklere kadar biberon emziği seçenekleri vardır ve böylece sütün farklı hızlarda akışı sağlanır. 

Bebeğin tatilde ve ev dışında uyku düzenini sağlama

Annelerin bebekleri için en özen gösterdiği konulardan biri uyku düzenidir. Bebek rahat uyuyorsa, anne de rahattır. Bebeğin uykuları huzursuzsa, uykuya zor dalıyorsa, anne de bebeği ile birlikte aynı oranda huzursuz olur, uykusuz kalır. Bu anlamda bebeğin uyku düzeni oturtmak ve bu uyku düzenini sağlıklı bir şekilde devam ettirmek anne için çok önemli konulardan biridir. Bebeklerin ayına bağlı olarak uyku düzenlerinde değişiklikler görülebilir. Uyku düzeninin değişmesine yol açan konulardan biri de bebekle evden uzakta olmak veya tatil zamanlarıdır. Tatilde veya evinizden uzaktayken bebeğinize ev rahatlığını yaşatmanız ve uyku dengesini korumanız onula huzurlu vakit geçirmeniz açısından oldukça önemlidir.

Tatil zamanlarında bebeklerin uyku düzenini sağlama

Tatilde bebeğinizin uyku düzenini sağlamak için kalacağınız oteli gitmeden önce arayarak odanızda bebeğiniz için uygun bir yatak olup olmadığını öğrenmek faydalı olacaktır. Eğer yoksa yanınızda bir park yatak ya da seyahat yatağı bulundurabilirsiniz. Bir diğer yandan oteller aileler için standart yataklar sunarlar. Ancak siz bebeğiniz için onun daha rahat edeceği, tatile gitmeden önce evde de deneyip, bebeğinizi alıştırabilecceğiniz özel bir yatak seçmek isteyebilirsiniz.

Goodnight seyahat yatağı ile bebeğiniz her ortamda huzurlu ve mutlu 

Güzel bir gece uykusu için Chicco Goodnight Seyahat yatağı, portatif yapısıyla kolayca kurulurken sabit ayakları ve yuvarlatılmış köşeleriyle de bebeğiniz için maksimum güvenlik sağlar. S

eyahat yatağınızı, bebeğinizin uykuya geçişini kolaylaştırmak adına tatilden birkaç gün önce evinizde kullanmaya başlamanız faydalı olabilir. Goodnight seyahat yatağı sadece tatilde değil, aile büyüklerinizin evinde de uyku rutinini sağlamak için güvenle kullanabilirsiniz. 

Keyifli uykuların vazgeçilmezi: Bebek Ayıcık 

Bebeğinizin, uyku düzeninin bozulmaması için tatile giderken ve hatta dışarıda kısa süreli gezintiye çıkarken bile uyku arkadaşını, sevdiği battaniyeyi, çarşafını, yastığını ve emziğini yanınıza almayı unutmayın. 

Tamamen yumuşak yapısıyla uyku zamanlarında bebeğinizin sarılabileceği bir uyku arkadaşı olan Chicco Bebek Ayıcık, rahatlatıcı melodileri ve ışıklarıyla bebeğinizin uyku sürecine geçişini hızlandırabilir. 

Minik gezintilerde uyku: Ohlala Puset 

Bebeğinizin gündüz uykularında yatağında olması için özen göstermenizde fayda var. Eğer böyle bir olanağınız yoksa uyku saati için tamamen yatırılabilir rahat bir puset kullanabilirsiniz. 

Sadece 3,8 kg ağırlığı ile kolayca taşınabilen Ohlala Puset, bebeğinizle birlikte konforlu bir şekilde gezmenize ve birlikte özgürleşmenize olanak sağlarken miniğinizin uykusu için de rahat bir ortam sunar. 

Oto koltuğu sayesinde bebeğinizle rahat ve güvenli bir yolculuk 

Chicco AroundU i-Size Oto Koltuğu, 360 derece döndürülebilen yapısı sayesinde bebeğinizi oto koltuğuna yerleştirirken ve alırken uykusunu açmamak için rahat bir seçenek. Isofix bağlantılarıyla kolayca araca kurulabilen oto koltuğunun sırtlığını yatırarak seyahat boyunca bebeğinize konforlu ve güvenli bir yolculuk sağlayabilirsiniz. 

Chicco ürünleri arasından miniğinizin ihtiyacı olan tüm uyku ürünlerini kolayca seçebilir ve bebeğinizin tatil boyunca ev konforundaymış gibi uyumasını sağlayabilirsiniz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat