Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Boğulmuş Fıtık

Boğulmuş fıtık nedir?

17,962
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Boğulmuş fıtıkta, öncelikle bir fıtık oluşması gerekiyor. Fıtık oluşması için karın duvarının ön, yan, üst veya alttaki sınırlarının dışına doğru bir delik olması, bu delikten de karın içi organlarının dışarı fırlaması gerekiyor. Bu delikler kasık bölgesindeki doğal açıklıklar veya göbek halkası gibi açıklıklardan oluşabildiği gibi sonradan oluşan boşluklardan da dışarı çıkış olabilir. 

Karın içi organların karın duvarı sınırlarını zorlayarak dışarı çıkması ve bu organların sıkışıp içeri girememesine boğulmuş fıtık adı verilir. Bu, ya karın içindeki yağ dokusunun dışarıya çıkması ve geriye dönmemesi şeklinde olabildiği gibi, karın içindeki bağırsağın dışarıya çıkıp orada sıkışması, beslenememesi ve karın içine tekrar dönememesi durumudur ki, boğulmuş fıtık acil cerrahi girişim gerektiren ciddi bir tablodur. 

Boğulmuş fıtıkta hasta, fıtık bölgesinde dışarıya çıkan şişliği, sertliği kendi eli ile içeri itemez. Bu şişlik bazen saatlerce orada durabilir ve ağrısı giderek artar. Bazen de o bölge kızarır, çizer, enfeksiyon bulguları dediğimiz bulgular eklenir. Yine bu ağrı nedeniyle hasta acilen doktora gider. Bu durum acil girişim gerektiren, hayatı tehdit eden tablolardan biridir. 

Boğulmuş fıtık nedenleri

Boğulmuş fıtık tablosunu anlayabilmek için öncelikle fıtığın oluşmasına yol açan nedenleri bilmek gerekir. Fıtıkta karın içinde, karın boşluğunda bulunan organların bir delikten dışarıya çıkmaları gerekir. Bu, dışarı çıkma doğal açıklıklardan olabildiği gibi, daha sonradan oluşan edinsel adı verilen açıklıklardan da organların dışarı çıkması şeklinde gerçekleşebilir. Genellikle karın içinde periton adı verilen karın zarı ile birlikte bu organlar bu delikten dışarı doğru çıkarlar. Fıtık oluşumu için ya karın içi basıncının artması gerekir; çünkü karın içine sıkışmış, hapsedilmiş organların bir şekilde oradaki yerlerini terk edip dışarıya doğru çıkmaları gerekiyor. Ya karın içi basıncın artması gerekir ya da vücudumuzdaki doğal açıklıkların veya sonradan oluşan açıklıkların giderek büyümesi gerekir.

Karın içi basıncını artıran nedenler
- Kabızlık
- Öksürük  
- Prostat şikayeti olan yaşlı hastalarda tuvalette ıkınma
- Bebeklerde ya da çok yaşlılarda karın içi basıncını artıran kabızlık

Boğulmuş fıtık görülen kişiler ve risk grubunda olanlar

Boğulmuş fıtık, vücudunun karın bölgesinde fıtık hastalığı olan her insanda görülebilir. Ancak doktorların riskli olan dediği ayrı bir grup da vardır. Onlar, fıtıklarının boğulduğunu geç fark eder veya hiç fark etmezlerdir. Bunlar genellikle bebeklerdir. Çünkü kendilerini ifade edemezler. Bebeklerde fıtık sorunu belirtileri karında şişlik, beslenememe, kusma, şiddetli huzursuzluk ve ağlama nöbetleri şeklinde görülür. Eğer anne çocuğun kasık bölgesinde bir bilye gibi olan küçük şişliği fark etmezse, çocuğun hayatını tehdit eden fıtık boğulması tablosu oluşabilir. Bebeklerde mama alamama, kusma, huzursuzluk gibi bulgular olduğunda bebeğin kasık bölgesine mutlaka bakmak gerekir. Bu tablo annelerin genellikle, "bebeğim ağlarken kasık bölgesinde bir şişlik oluyordu ama geçiyordu, şimdi geçmiyor" şeklinde ifade ettiği bir durumdur. Bu nedenle annelerin mutlaka konunun uzmanına gitmesi gerekir. 

Bazı durumlarda da yaşlı, kendini ifade edemeyen, diyabetik ya da nörolojik kaybı olan hastalar kasık veya göbek bölgelerinde mevcut olan fıtığı fark edemeyebilir veya oradaki şişliği bakımı ile ilgilenen kişilere ifade edemeyebilirler. Bu da zaman içinde fıtık boğulması olarak acil bir duruma dönüşebilir. Bu durum hayati tehlike arz eder. 

Kusma, karın şişliği, huzursuzluk, karın ağrısı gibi şikayetleri olan, özellikle kendini ifade etmekte zorlanan yaşlıların o bölgesinde fıtık boğulması olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir. 

Kilolu hastalar da boğulmuş fıtık anlamında risk altındadır. Karın ön ya da yan duvarı yağ dokusu fazla olan, özellikle kadın hastalarda kasık bölgesindeki fıtıklar genellikle gözden kaçabilir. Yaşlı hanımlarda da kasık bölgesi fıtığı olabilir ancak buna uzmanlar femoral fıtık, uyluk bölgesi fıtığı adı verir. Femoral fıtıklar çok küçük bir halkadan, karın içi organlarına, genellikle bir bağırsağın oradan dışarı çıkması ile karakterizedir. Bu fıtıklar genellikle yüksek yağ dokusu nedeniyle fark edilemez. Mutlaka diğer belirtilere de bakmak gerekir. Bulantı, kusma, karın ağrısı durumlarda kişide boğulmuş fıtık olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir. 

Boğulmuş fıtık belirtileri

Normal şartlarda hastalar kasığında, karnında ya da göbeğinde girip çıkan bir şişlikten, yatınca azalan, bazı dönemlerde daha fazla ağrı yapan bir fıtıktan haberdardır. Buradaki fıtık bölgesinde o şişliğin oluşup bir daha geriye gelememesi, karın boşluğuna ittirememesi boğulmuş fıtık tablosunu oluşturur. 

Buradaki şişliğin içeri girip girememesi hasta doktora gittiğinde doktor tarafından da kontrol edilebilir. Bazen doktor manipülasyonları da şişliği karın içeri geri sokamayabilir. Bazen buradaki şişlik bölgesi kızarık olabilir, ağrılı olabilir. Eğer bu fıtık şişliğin içine bağırsak girdiyse, bağırsak tıkandıysa, hastada bağırsak düğümlenmesi veya sindirim sisteminin herhangi bir yerinin tam tıkanması bulguları ortaya çıkabilir. Bu, genellikle kusma, makattan gaz veya gaita çıkamaması ile belirti verir. Bazen hastaların karnı aşırı şişer veya ağrı giderek şiddetlenerek hastanın bu şikayetleri acil girişim gerektiren bir tablo haline gelebilir. 

Boğulmuş fıtık sonucu oluşabilecek riskler

Karın duvarındaki fıtıklarda boğulmuş tanımını kullandığımızda fıtık halkasından dışarıya bir şişliğin oluştuğunu görürüz. Buradaki şişliğin geriye ittirilememesi boğulmuş fıtık anlamına gelir. Yeni oluşan veya daha önce oluşmuş bir şişliğin içeri ittirelemesi durumu, o durumun artık boğulmuş fıtık tanımı almasına yol açar. Burada, fıtık kesesinin içinde olan, yani boğulan kısım karın duvarının bir yağ tabakası olabilir. Bu, oradaki boğulma ile beslenemeyerek daha sonra oradaki dokunun ölmesi, enfekte olması, orada bir nekroz bulgularının gelişmesine, bir apseye neden olabilir. Bu da o bölgede kızarıklık, şiddetli ağrı ve ateş gibi belirtiler verir. Bu da acil girişim gerektiren bir tablodur. Boğulmuş fıtığın içine bağırsak parçası girdiyse, giren bağırsak tam tıkandıysa, kişide bağırsak düğümlenmesi adı verilen, sindirim sisteminin herhangi bir yerinin tam tıkanması sonucunu getirir. Bu da hastanın karnında şişlik, bulantı, kusma ve gaz veya gaita çıkaramama gibi belirtiler ile anlaşılabilir. Bu tabloda da mutlaka hastanın acil olarak ameliyata alınması gerekir. 

Boğulmuş fıtık tedavisi

Bir hastada boğulmuş fıtık varsa, o hastaya mutlaka acil girişim cerrahi gerekiyor demektir. O şişliğin içine bir bağırsak parçası veya omentum adı verilen karın içi yağ dokusu ile birlikte bağırsak giriyor ve geriye ittirilemez. Bu tabloya boğulmuş fıtık denir ve mutlaka acil girişim, cerrahi müdahale gerektirir. Acil girişimde hasta sedatize edilir veya hastaya anestezi verilir ve o fıtık kitlesi tekrar karına ittirilir ya da acil tablo varsa, onun içindeki bağırsak ya da yağ dokusu nekroz olduysa, ölü doku haline geldiyse, o bölge açılır, nekroz olan, ölü doku çıkarılır, tekrar uç uca dikilir. Buna ek olarak fıtık halkası da onarılır. 

Bazı durumlarda hastalarda boğulmuş fıtık tablosu birkaç saat olur ama o boğulmuş fıtık karnın içine tekrar düşebilir. Burada risk başlar çünkü hasta "burada boğulmuş fıtığım vardı ama şimdi düzeldi" diye düşünebilir. Ancak bu tehlikeli bir dönemin başladığına işaret eder. Çünkü orada sıkışmış bağırsak parçası karnın içine düştüğü halde orada delinebilir, birkaç saat veya birkaç günde karın içinde bağırsağın delinmesi ve bağırsak içinin karın içine boşalması söz konusu olabilir. Bu da akut karın tablosu veya acil karın zarı iltihabı tablosu oluşturur. Bu da acil ameliyat gerektiren bir tablodur. 

Boğulmuş fıtık ameliyatı

Boğulmuş fıtık ameliyatında yapılması gereken öncelikle boğulmuş fıtık içinde ne olduğunu iyi analiz etmektir. Bunu bazen muayeneyle, bazen de çok basit bir röntgen filmi veya ultrasonografi adı verilen bir tetkik ile o fıtık kesesinin içinde, boğulmuş kısımda bir yağ dokusu mu, bir sıvı mı, bir apse oluşumu mu ya da bir bağırsak parçası mı olduğu öncesinde gözlemlenir. 

Fıtık kesesi içindeki oluşumun tekrar karın içine gönderilmesi, hayatiyeti devam ediyorsa, yani orada bir kanlanma bozukluğu olmadıysa, bir enfeksiyon tablosu yoksa, tekrar karın içine ittirilir. Eğer bozulduysa, bir kangren durumu söz konusu ise o dokuların çıkarılıp vücuttan uzaklaştırılması ve de geriye kalan defektin, yani açıklığın mutlaka kapatılıp fıtık tamirinin yapılması gerekir. 

Ana prensip, fıtık içeriğinin karına sağlıklı bir şekilde ittirilmesi ve fıtıktaki açıklığın da bir yama yöntemi ile kapatılmasıdır. 

Boğulmuş fıtıkta açık ameliyat adı verilen, direkt boğulmuş ve şişmiş fıtık kesesinin oradan ameliyat yapılabileceği gibi, bazı durumlarda da göbek altından küçük ensüzyonla girip o boğulan kısma bakarak, ilgili kısmı karın içine almak ve oradaki defektin, açıklığın içeriden kapatılması yöntemi de uygulanabilir. Bu yöntemle de laparoskopik yöntemle fıtık tamiri adı verilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat