Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Böceklerden Korunun

Karıncalardan kurtulmanın doğal yolları nelerdir?

1,438,851
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Ziraat Mühendisi

Özellikle yazın pencere - balkon mevsiminin açılmasıyla birlikte evde böcek sorunu ortaya çıkıyor. İster sivrisinek ister karasinek olsun bize rahatsızlık veriyor. Böcekleri kimyasallarla uzak tutmak yerine sağlığımızı asla etkilemeyecek doğal yöntemler kullanabiliriz. Böceklerden korunmanın doğal yolları püf noktalarını Erkan Şamcı UZMANTV izleyicileri için anlatıyor. İster bahçe katında oturun ister apartmanda; karıncalardan kurtulmak o kadar da kolay değildir. Çünkü karıncalar hayatlarını sürdürebilmek için gıda bulmak zorundadır. Özellikle şehir kısımlarında, önceden her yer karıncalara aitti ve biz gelip onların alanlarına yerleştik. 

Karıncaların evinize gelmesi için açıkta yiyecek - içecek bırakmayın ve lavaboları kuru tutun. Bunun dışında evimize girdikleri yeri de önlememiz lazım. Karıncaların evinize girdiği deliklere sarımsak koyarak gelmelerini engelleyebilirsiniz. 

Karıncalar tüm bu önlemlere rağmen hâlâ evinize gelmeye devam ediyorlar ise onların önüne bazı engeller çıkartmanız gerekiyor demektir. Bu engellerin en tesirlisi toz kireçtir. Karıncaların geldikleri yerlere toz kireç ile bir çizgi çizerseniz evinize giremezler.  Sadece toz kireç değil aromatik bazı tozlar da vardır ve onlar da karıncaları engeller. Bu tozlardan en önemlisi tarçındır. Karıncaların geldikleri noktalara tarçın dökerseniz karıncalar o alana girmeyecektir.


Tahtakurularından kurtulmak için öncelikle kültürel önlemlere çok dikkat etmemiz gerekir. Bu önlemlerin başında onların evimize gelip barınmalarına müsaade etmemek gelir. Evinize eski bir eşya alırken bunun içindeki bir tahtakurusu bizim eve transfer olur mi diye mutlaka düşünmelisiniz. 

Tahtakurularının barınma ve yaşama koşullarını iyi bilirsek onlarla mücadele etmek o kadar da zor değildir. Çünkü tahtakuruları genellikle geceleri ortaya çıkarlar ve bizi yemek olarak kullandıkları için gelip kanımızı emerler. 

Tahtakurularından kurtulmak için bütün evi zehirlemeye kalkmayın. Öncelikle arayın. Özellikle yatak odasındaki çatlaklar, tahtaların açılmış kısımlarının içi, duvarların derz aralıkları, hatta yataktaki dikiş yerlerinin altına dikkatlice bakın. Çok hızla üreyen ve hayatınızı zehir etmeye çalışan bu böceklerle öncelikle fiziksel olarak mücadele etmek gerekir. Bu nedenle yatağı, yorganı ve her şeyi sıcak su ile yıkayın ve ütüleyin. Elinizin ulaşamadığı çatlaklara, onların barınabilecekleri yerlere ütü ile veya buharla çalışan elektrik süpürgeleri ile müdahale edin. Bu buhar onların yaşamına son verir ve sizin de huzurlu bir şekilde uyumanızı sağlar.


Hamam böcekleri ile mücadele çok zor değildir. Hamam böcekleri su, yiyecek ve barınma ihtiyaçlarını rahat bulduğu ortamlarda yaşayabilirler. Evimizde onların istediği bu ortamları onlara vermezsek, onlar da evden gideceklerdir. 

Hamam böceklerinden kurtulmak için öncelikle duvar çatlarını tamir edin. Çatlakları herhangi bir silikon ile kapattığımızda onların evimize giriş çıkışlarını engellemiş oluruz. Hamam böcekleri karınlarını doyurmak için gece ortaya çıktığından ortalıkta herhangi bir yiyecek bırakılmamalıdır. 

Hamam böceklerinden mutlaka kurtulmak istiyorsak bunun yolu bütün evi zehirlemekten geçmez. Bunun yerine karbonat ve pudra şekerini karıştırıp evde bulunan hamam böceklerinin yemesi sağlanabilir. Karbonat ve pudra şekeri bir hamam böceği yemeğidir  ancak bir anlamda son akşam yemeği diyebiliriz. Bu karışımı yiyen hamam böcekleri karışımı yedikten sonra yuvalarına gider ve hayatımızdan sonsuza kadar çıkar. Biz de bu sayede hiçbir kimyasal zehir kullanmak zorunda kalmayız.


Kalorifer böcekleri rutubetli, loş ve gıda buldukları evleri çok severler ve oraya hemen yerleşirler. Bu yüzden onların lojistik imkanlarını ortadan kaldırarak ve onlara ekolojik bir son yemek hazırlayarak kalorifer böceklerinden kurtulabilirsiniz.

 

Böcek ilacı denilen şeyler aslında bir zehirdir. O küçük böceklerden kurtulmak için ilaç adı altında kullanılan zehirlerle bütün evinizi zehirlerseniz hem o böceklerden kurtulamazsınz hem de evinizin tüm fertleri olarak zehirlenirsiniz.


Kalorifer böcekleri nemli, rutubetli ve sıcak bölgeleri sevdiğinden evinizin o bölgelerini zaman zaman kontrol edin ve o bölgedeki delikleri silikon yardımı ile kapatın. Lavaboları sürekli olarak kuru tutun. Karbonat ve pudra şekerini karıştırarak kalorifer böceklerinin bulunduğu yerlere koyarak yemesini sağlarsanız onlardan kurtulmuş olursunuz.


Doğal haşere kovucu yapın


Haşerelerden korktuğumuzda, ağır zehirler kullanıp adeta kontrolsüz güç kullanarak küçücük bir böceği öldürmek adına bahçemizdeki ya da yaşamımızın içindeki bütün canlıları öldürmüş oluruz. 

Böceklerin yaşam koşullarını iyi bilirsek çok basit önlemlerle evimizde onları barındırmadan ve öldürmeden uzaklaştırma imkanı bulabiliriz. 

Her evde fısfıs mutlaka vardır. Haşerelerden kurtulmak için fısfıs, bir parça su ve limon yağı gereklidir. 

Fısfısın içerisine 30-40 damla kadar limon yağı damlatın. Sadece limon yağı olması gerekmez; portakal, greyfurt gibi narenciye yağları böceklerin hiç hoşlanmadığı yağlardır. Bu kokular evimizi mis gibi kokuturken, böcekleri de ev ortamından uzak tutacaktır.

Yaptığımız karışımı çalkalayıp ortama sıktığımızda hem ortalık mis gibi kokar hem de evimizde olan böcekler çıkıp başka yerlere giderler.


- Kapıları ve penceleri mutlaka sinek teli ile kapatın. Bu, kontrolsüz girişlerin önüne geçecektir. 

- Böceklerin evde en çok barınmayı sevdikleri yerler loş ve nemli ortamlardır. Bazı böcekler özellikle banyonun nemli ortamında oradaki derz aralarında yaşarlar. Bu nedenle oraların tamir edilmesi lazımdır. 

- Bazı böcekler özellikle selüloz içerikli olduğundan koliler, kitaplar ve gazetelerin arasında yaşar. Bu yüzden zaman zaman buraları havalandırmak gerekir.

 - Evinizde tavan arası gibi böceklerin rahat barınıp üreyebilecekleri yer varsa oraların temizliğinin yapılması ve havalandırılması gerekir. 


Bu tedbirleri aldığımızda böcekler evimize gelmez, daha rahat yaşayabilecekleri ortamlara gider ve hayatlarını orada sürdürürler. Yani böcekler için ekolojik olarak kültürel önlemleri aldığınızda böceklerin evinizde hiçbir işi olmayacaktır. 


Güvelerden kurtulmanın doğal yolları


Güveler evimizin özellikle 2 bölgesini işgal eder. Bunlar yatak odaları ve mutfaktır. 

Güveler kokulara karşı çok hassas varlıklardır. Kıyafetlerın güzel kokması için çekmecelerde kullandığınız naftalin hem kanserojen bir maddedir hem de güvelerin en çok sevdiği kokudur. Bu nedenle naftalini evinize sokmamanız gerekir.

- Halılarınızı sadece bir gazete kağıdına bile sarsanız o gazetenin mürekkep kokusu bile güveleri uzak tutar. 
- Elbise dolaplarının içerisine koyulan kalıp sabun ya da lavanta keseleri güvelerin gelmesini engeller. Onları uzaklaştıran maddelerin başında da defne yaprakları gelir.
-Güzel aromatik kokulardan hangisini kullanırsanız kullanın; hatta bu bazen limon kabukları ve portakal kabukları da olabilir, güzel doğal kokan tüm malzemeler güveleri sizden uzak tutar. 

Mutfaktaki güvelerden kurtulmanın kesin yolu

Mutaktaki güvelerden kurtulmak için defne yaprağını maddelerin yakınına koyalabilirsiniz. Bakliyatlarınızı da cam kavanozların içerisine saklamalısınız. Bakliyatların saklama kavanozlarının içine 2 yaprak defne yaprağı atın ve kapatın. Bu durumda orada ne güve olacaktır ne de başka bir şey.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat