Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bit Tedavisi

Baş biti ve sirkelerini nasıl görebilirim?

29,300
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Dermatoloji Uzmanı

Genellikle soğuk ve ılıman iklimlerde ve daha çok kış aylarında görülen baş biti insanoğlunun en eski parazitlerinden birisidir. Görülme sıklığında, coğrafik durum, etnik yapı, iklim ve hijyenik koşullar gibi faktörlerin önemli rolü vardır. Baş bitine çoğunlukla okul çocuklarında ve insanların bir arada bulundukları kışla, hapishane, okul ve yurt gibi yerlerde daha sık rastlanmaktadır. Bitler, yakın temasla, aynı yatakta yatmakla, saç teması ve tarak, fırça, şapka, giysi gibi kişisel eşyaların ortak kullanımıyla, hatta otobüs ve tren koltuklarıyla bir kişiden diğerine bulaşabilir. Kısa kesilen saçlarda saç teması daha nadir olduğundan baş bitlerine erkeklerde daha az sıklıkta rastlanır. 

Çocuğunuzu baş bitlerinden koruma yolları

Baş bitinin bulaşmasını engellemek ve baş bitlerini uzak tutabilmek için geliştirilmiş kovucu ürünler mevcuttur.  Baş biti kovucu ürünler bit salgını sırasında saçı bitten korumak ve baş biti tedavisinden sonra tekrar bulaşmayı engellemek için kullanılan ürünlerdir. Bu ürünler baş bitlerine karşı anında ve uzun süreli koruma sağlarlar. 

Paranit Repellent baş biti kovucu spreyin bitleri etkili bir şekilde saçtan uzak tuttuğu klinik olarak kanıtlanmıştır. Şekil verilmiş kuru saç üzerine sprey şeklinde uygulanan baş biti kovucusu uygulama sonrası buharlaşarak saç üzerinde oluşturduğu tabaka ile koruyucu bariyer meydana getirir. 

Paranit Repellent baş biti kovucu sprey kullanımın kolay olması, yağsız ve kendiliğinden kuruması önemli avantajlar sağlar. 2 yaş üzerindeki tüm çocuklarda ve yetişkinlerde kullanıma uygun olan baş biti kovucu 12 saate kadar devam eden koruma sağlar. Bit salgını olan dönemlerde sabah okula hazırlanan çocuğunuzun saçına günlük olarak uygulayabilirsiniz . 

Paranit Repellent Baş biti kovucu biyosidaldir. Biyosidalleri güvenle kullanınız. Kullanmadan önce her zaman ürün etiketi ve kullanım talimatlarını okuyunuz.

Kaynaklar: 
- Devore CD, et al Pediatrics. 2015;135(5):e1355-1365. 
- Frankowski BL, et al Pediatrics 2010;126(2):392-403. 
- Paranit Repellent Baş Biti Kovucu Ürün Bilgisi

Baş biti sirkelerini görme yolları

Baş bitleri 2-3 milimetre uzunlukta, genellikle sarı-gri renkte susama benzeyen parazitlerdir. Dişi baş bitleri 3-4 haftaya kadar yaşamakta ve günde 10 bit yumurtasını yani sirkeyi saç üzerine bırakabilmektedirler. Baş bitleri çoğunlukla sirke bıraktıkları kafa derisinde, özellikle kulakların arkasında ve ensede bulunurlar ve kandan beslenebilmeleri için deriyi ısırırlar. Baş bitinin olup olmadığının teşhisi için altın standart başın üzerinde canlı bir bitin bulmasıdır. Ancak alışkın olmayan bir göz bit ve sirkeleri ayırt edemeyebilir ya da kepek ile karıştırılabilir. 

Baş bitinin tespit edilmesine yönelik, tespit zorluğunun aşılmasına yardımcı ve sirkeleri saç ve saçlı deride kolayca görünür hale getiren jel şeklinde bir ürün mevcuttur. Paranit Sirke işaretleyici jel; etkin şekilde bit salgınını tespit etmenin en kolay yoludur. 

İşaretleyici şeffaf kırmızı jel özellikle sirkelere tutunur ve onların çıplak gözle kolayca görülmelerini sağlar. Hassas jel uygulayıcı başlığı sayesinde ürün sadece sirkeleri boyar ve ardından kolayca yıkanır. 2 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinler için uygun olan ürün saç biti ve sirkesinin tespitinin ardından kolayca su ile saçtan durulanır ve saçları boyamaz. 

Uygulama, kuru saça kutu içinde bulunan özel tarak başlık yardımı ile yapılır. Saç diplerinden başlayarak 2-3 santimetre boyunca saç üzerine ve saç derisine sürülür. Saçlı derinin tamamen kaplandığından emin olduktan sonra jel 2 dakika boyunca saçta bekletilir. Ardından saçlar su ile durulanır, işlem sonrasında boyanmış sirkeler çıplak gözle kolayca görülecek hale gelirler. Bit ve sirkeye rastlanması durumunda ise saçlar havlu ile kurutularak hemen tedaviye geçilebilir. 

Paranit Sirke İşaretleyici Jel tıbbi cihazdır.

Kaynaklar: 
- Devore CD, et al Pediatrics. 2015;135(5):e1355-1365. 
- Frankowski BL, et al Pediatrics 2010;126(2):392-403. 
- Paranit Sirke İşaretleyici Jel  Ürün Bilgisi

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat