Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ben Takibi

Ben takibi nedir?

1,394
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı

Benler çoğu zaman süreç içerisinde, bazıları konjenital olarak, bazıları doğumdan sonra, ilk günlerde, ilk aylarda; 2 yıla kadar ortaya çıkabilmektedir. Bizim ben olarak bildiğimiz çoğunluk benler de özellikle 10'lu, 20'li yaşarda ortaya çıkar. Bu, dinamik bir süreci ifade eder. Yaşla beraber bu benlerde büyüme, ben sayısında artış olabilir. İleri yaşlarda da, 60'lı, 70'li yaşlarda ise bazı benlerde gerileme görülebilmektedir.

Ben takibinde mevcut olan çıkan benlerde melanoma doğru, kanserli bene doğru bir değişim olur mu sorusunun cevaplanması gerekir. Çünkü tüm takibin amacı budur. Önceden bu tespit edilmeli, gerekirse bu ben ufak bir cerrahi ile alınmalıdır. Bunun için de mevcut olan veya riskli olan kişilerde, ailesinde ben anamnezi olanlarda veya ultraviyole ile belli teması olan kişilerde bu benlerin takip edilmesi gerekir. Melanoma dair şüpheler varsa, bunlara erken olarak tanı konulması ve benlerin erkenden çıkartılması amaçlanır. Böylece kişinin yaşam kalitesi artırılır. Çünkü ileride bu benler kansere dönüşebilir, metastaz yapabilir. Bu nedenle kanserli benin farklı dokulara yayılmasının önlenmesi için de riskli hasta grubunda ben takibi yapılmalı, bu takip sayesinde erken teşhis ile benin kansere dönüşmeden çıkarılması sağlanmalıdır. 

Ben takibi aşamaları

Ben takibi halkın bilinçlendirilmesi ile ilgilidir. Çünkü benler çok yaygın görülen lezyonlardır. Tüm benlerde kanser olacak diye bir kaide yoktur ancak burada önemli olan riskli hasta grubunda veya riskli benlerde takibin yapılmasıdır. 

Ben takibinde, farklı olan, displastik olarak tanımlanabilecek atipik benin, melanom veya kanserli ben olma ihtimali olan benlerin erken dönemde çıkarılması gerekir. Burada da en önemli faktör halkın bilinçlendirilmesidir. 

Ben takibinde hem kişi hem de hekim benleri takip etmelidir. Kişinin kendi üzerinde olan benlerde veya yeni çıkacak benlerde farklı bir özellik olması durumunda doktora başvurmalıdır.

Ben takibinde doktora gidilmesi gereken durumlar
- Bende kanama
- Bende kaşınma
- Ülserleşme
- Yara oluşumu
- Benin sınırlarında değişiklik veya belirsizleşme
- Kısa zaman içinde boyutunda büyüme
- Renk değişimi (kahverengi, mavi, gri, beyaz tonlarında)

Hekim, atipik olan benleri atipik durumuna göre, melanom veya kanserli ben gelişimi durumuna göre belli periyotlarla takip eder ve ne tür aralıklarla görmesi gerektiğine karar verir. 

Ben takibi teknikleri

Ben takibinde dematoskopi ya da dermoskopi adı verilen yöntem kullanılır. Bu, bir çeşit yüzeyel mikroskopidir. Olan lezyonu, olan beni büyütür, hekim benin yapısını daha iyi inceler. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat