Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde Yürüme

Bebeklerin yürüteç kullanması doğru mu?

199,124
kez izlendi
Puan: 4.77 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Hastalıkları Uzmanı

Bebekler yürümeye 11 aylık ile 18 aylık arasında başlarlar. 1 yıl boyunca yavaş yavaş yürümeye başlarlar. Yenidoğanda yürüme refleksi dediğimiz refleks vardır. Yenidoğanı yanaklarının uzerine koyduğumuz zaman yürüme hareketi yapar. 4-5 aylıkken bu refleks yok olur. 9 aylık bebekler kendi kendini tutup kaldırabilir. 

Yürüme, 18 ayı geçmedikçe, 18 aydan daha geç olmadıkça cok geniş yelpaze şeklinde olabilir. Çocuğa göre farklıdır. Bazı bebek çok hareketlidir ve hemen 10 - 11. ayda yürümeye başlar. Bazı bebeklerde  ise bu daha yavaş gelişir. Yürüme konusunda 18 ay sınını çok geçmedikçe anne babaların endişe etmesine gerek yoktur. 


Emeklemek bebekten bebeğe çok fazla farklılık gösteren bir kavramdır. Bazı bebekler 6. ayda yavaş yavaş emeklemeye başlarlar, bazı bebek asla emeklemez. Bunların hepsi normaldir  ama ortalamalı olarak 8. 9. ayda bebekler emeklemeye başlarlar. Emeklemeden önceleri sürünme şekilndedir, karınlarını yerden çok kaldıramazlar. Daha sonra yavaş yavaş karınlarını ve bacaklarını yerden kaldırarak 4 ayaklı yardımıyla emeklemeye başlarlar.


Bebeklerin kendi kendilerine ayağa kalkmaları genellikle 9. 10. ayda gerçekleşir. Ancak ayağa kalkmaya başlangıç 6. aydan itibaren yavaş yavaş başlamıştır. Bu arada da bebeğimize çok hızlı nörolojik gelişim söz konusudur. Bu dönemde bebekte bir miktar huzursuzluk da görülebilir. 

Hızlı bir nörolojik gelişimin sonucu olarak bebeğin bir anda kendi kendine ayağa kalktığını görürüz. Tam bu dönemlerde bebekte uykuyla ilgili sıkıntılar da yaşanır, çünkü sürekli ayağa kalkmak ister, yeni  öğrendikleri bu yeteneği sürekli sergilemek isterler. Bu yeni becerilerini geliştirmek istedikleri bu dönem, bebekteki bu istek uykusunu da etkileyebilen bir durumdur. Bebek 1 yaşından sonra kendi kendini ayağa kaldıramıyorsa bu bir sorun olabilir ve takip edilmesi gerekir.


Bebeği yürüteçlere koymamak, elimizde çok fazla yürütmemek gerekir. Çünkü bebeğin kendi kendine yeteneğini geliştirmesi, motor fonksiyonlarını kendi kendine kontrol etmesininde faydalı olacaktır.

Anne babaların bebekleri düştüğü zaman hemen atlayıp, bebeğin düşmesini dramatize ederek kaldırmaması, bunun yerine bebeği biraz kendi haline bırakması gerekir. 


Yürüteç pek çok kazaya sebep oluyor. Bebekler hazır olmadıkları bir dönemde ayakta yürüme konumuna geçiyorlar ve motor kontrolleri olmadığı için pek çok kaza gerçekleşiyor. Aynı zamanda bebekte içe basma basmanın tam olarak oturmaması yüzünden ayakta birtakım sorunlar yaşanabiliyor.

9 - 10 aylık dönem bebeğin yerde oturarak, sürünerek, emekleyerek, problem çözerek, gerektiğinde ellerini ve gözlerini kullanarak pek çok şeyi o arada algılayarak geçirdiği bir dönemdir ve çok değerlidir. Bebeğin elleriyle, gözleriyle yerde problem çözerek geçirmesi gereken bu gelişme dönemini yürüteç kullanarak kaçırmasına neden olur. Bu nedenle bebek için yürüteç kullanılması önerilmez.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat