Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde Uyku Düzeni

Bebeklerde gece uykusu nasıl olmalı?

153,694
kez izlendi
Puan: 4.55 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Hastalıkları Uzmanı

Bebeklerin uyku düzeni hakkında bilmeniz gerekenler... 


Bebeklerde gece uykusu
Bebeklerde uykuyu düzenleyen melatonin hormonu 4. aydan itibaren salgılandığı için ilk 4 ay uyku tam bir düzen içinde gerçekleşmeyebilir.İlk 6 haftadaki bebekler gece veya gündüz her 2 saatte bir uyutulmalıdır. 6 hafta-4 ay arasındaki bebeklerin uyku aralıkları 1-2 saat olmalıdır. 4 aylık bebekte gecenin gündüzden farkı, gündüz aralarda bebek uykusuz kalabilir ancak gece emme ve alt açma ihtiyacını gerçekleştirdikten sonra bebeği tekrar uyutmalıyız. 4. aydan sonraki bebekte ise durum çok farklı olabilir. O andan itibaren bunu yerleştirmeyi başarabilirsek bebek akşam üzeri 6-7 gibi yatırılıp ondan sonra sabaha kadar yaklaşık 12 saatlik bir uyku tutturulabilir. 4. aydan sonra bebeklerin 12 saat uykusunun sağlanmasını gereken aralarda besin ihtiyacının karşılanmasını öneriyoruz.

Bebeklerde sık uyanma
Sık uyanan bebeklerdeki en önemli sorun bebeklerin yeterli uyku uyumamasıdır. Bir bebeğin sağlıklı uyku uyuyabilmesi için düzenli ve çok uyuması gerekir. Bir bebek ne kadar az yetersiz uyursa o bebeğin hem uyku sıklığı hem de uyku süresi yetersiz olmaya başlar. Zor uykuya geçer ve uyku süresi hep kısıtlıdır. Bebeğinizin uyku süresi kısaysa bebeğinizin ciddi bir uyku düzenine ihtiyacı vardır. Emziren annelerin kafeinli içecek tüketmeleri sonucu bebekler uykusuzluk problemi yaşayabilir. Bebeğin uyuduğu odanın şartları uyku için elverişli olmalıdır. 

Bebeklerde gündüz uykusu
Bebeklerin uyku düzenleri genellikle ilk 4 ay ve 2. dört ay olarak ayrılır. Çünkü bebeklerin uykularını düzenleyen hormon melatonin hormonudur ve bu hormon 4. aydan sonra salgılanmaya başlar. İlk 6 haftadaki bebekler her 2 saatte bir uyutulmalı ve bu bir düzen içerisinde gerçekleştirmelidir. Bu bebekler için gündüz ve gece fark etmez. 6 hafta ile 4 ay arasındaki bebekler gündüzleri en az 3 defa uyutulmalıdır. Bizim tercihimiz 4 aya kadar maksimum 2 saatlik aralıklarla uyutulmasıdır. 

Bebeklerde uykunun bölünmemesi için öneriler:
- Çocukların kendi ortamlarında yani, uykuya en rahat geçebildikleri en rahat uyudukları ortamda uyutulmalarıdır. Böyle olunca çocukların uykuları çok daha düzenli ve verimli olacaktır.
- Bir uyku ritüeli oluşturulmalıdır. Bebeğin ayına ve yaşına göre bazı rutin hareketler tekrarlanmalı ve böylece çocuğa bir uyku hazırlığı yapılmasını öneriyoruz.
- Gece veya gündüz fark etmez uyku saatlerinde mutlaka çok az ışıklı veya tamamen karanlık ortamlarda, sessiz çocuğun huzur bulabileceği ortamlarda uyutulması çocuğun uykuları açısından en önemli destektir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat