Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde Kusma

Bebek kusma nedeniyle ne zaman doktora götürülmeli?

288,470
kez izlendi
Puan: 4.77 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Zorlanmalı kusma patolojik nedenlerden kaynaklanır. Zorlanmadan kusma ise fizyolojik bir olaydır. Kusmanın nasıl olduğu teşhis için önemlidir. Eğer bebek fışkırarak kusuyorsa bu durum pilor stenoz olabilir. Bu rahatsızlık 6 - 12 hafta arasındaki bebeklerde görülür. Bu rahatsızlık erkek bebeklerde daha sık görülür. Pilor stenoz rahatsızlığında bebek fışkırarak kusar ancak kusma safralı değildir. Bebek kustuktan sonra normal düzenine geri döner ancak kustuğu için ne kadar beslense de kilo alamaz.


Bebekte kusma ile birlikte karın şişliği varsa, dışkısı kanlı ve jöle kıvamındaysa, fazla huzursuzluğu varsa bu duruma invajinasyon (bağırsak düğümlenmesi) denir. İnvajinasyon iki bağırsak segmentinin iç içe geçmesidir (düğümlenmesidir) ve bu acil durumdur. 

Bebekte kusma ile birlikte ateş de görülüyorsa ve ishal görülüyorsa, bebekte bağırsak enfeksiyonu, mide üşütmesi ya da mide nezlesinden şüphelenmek gerekir. Böyle bir durumda bebeğin ishali kontrol edilip uzman hekimden yardım alınması gerekir. 

Eğer kusmadan kaynaklı sıvı kaybı varsa ve kusmanın nedeni biliniyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.  Bebek kustuktan sonra hemen beslenmemelidir. 1 - 2 saat bekledikten sonra normal beslenme düzenine geçilmelidir. Normal düzende beslendikten sonra kusma hala devam ediyorsa doktora başvurulmalıdır. 

Kusma ile birlikte bebekte dalgınlık ve ateş görülüyorsa menenjit hastalığı akla gelmeli ve doktora başvurulmalıdır. 

Kusma kanlıysa mide ya da bağırsaklarda kanama olabilir doktora başvurulmalıdır. 

Kusmadan dolayı bebekte sıvı kaybı olur. Eğer bebekte ağız kuruluğu, gözlerde çökme, bıngıldakta çökme, cilt buruşması ve kuruması görülüyorsa, 6 - 8 saat aralığında idrar yapmadıysa bu durumda serum takılması gerekir ve doktora başvurulmalıdır.


Kusma ve bulantı herhangi bir hastalık değildir. Bu belirtiler birçok hastalığın ortak bulgularıdır ve bu bulgular birçok nedenden kaynaklanabilir. 

Sadece kusma dahi bebeğin huzursuz olmasına yol açar. Kusma bebekte sıvı kaybına da neden olur. Bebeğe verilen ilaçların yan etkisi olarak kusma görülebilir. Zehirlenme ya da ortamdaki hava kirliliği de kusmaya neden olabilir. Bu nedenle kusma bir hastalık değil, bulgudur. 

1 yaşına kadar olan bebeklerde görülen kusmanın en büyük nedeni enfeksiyondur. Bağırsak enfeksiyonu, üst solunum yolu enfeksiyonları, orta kulak iltihabı ve idrar yolu enfeksiyonu kusmaya neden olabilir. 

Bağırsaklarda tıkanıklık, apandisit ve bağırsak düğümlenmesi kusmaya neden olur. Menenjit, beyin kanaması gibi santral sinir sistemine bağlı hastalıklar kusmaya neden olabilir. Şeker hastalığı gibi metabolik hastalıklar kusmaya neden olabilir. Bazı doğumsal anomaliler de kusmaya neden olabilir. Bebeğin kullandığı ilacın yan etkisi olarak kusma görülebilir. 

Yeni doğan bir bebekte görülen kusmanın en büyük nedeni fizyolojik durumlardır. Yeni doğan bebeklerin %60'ı 4. aya kadar kusabilir. İkinci neden ise bağırsak enfeksiyonudur. 

Eğer bebek 2 - 3 aylık ve fışkırarak kusuyorsa mide çıkışında bir darlık oluşmuştur. Bebeğin kusmuğu safralıysa ince ya da karanlık bağırsakta tıkanıklık olabilir. 

Kusmuk kahverengi ya da kanlıysa mide kanamasından şüphelenmek gerekir. Üst solunum yolu enfeksiyonu ya da zatürre durumlarında midede besinlerin emilimi gecikir. Bu da bebekte balgamlı kusmaya neden olur. 


Bebek zorlanmadan kusuyorsa bu durum fizyolojik reflüye işaret eder. Bu durum yeni doğan bebeklerin %30 - 40'ında, 3 aylık bebeklerin %50'sinde, 4 aylık bebeklerin ise %70'inde görülür.

Fizyolojik reflü 6. aydan itibaren azalmaya başlar. Fizyolojik reflüde bebek beslendikten sonra ağız kenarından az bir şekilde süt akar. 

Yemek borusu ile mide arasındaki kaslar tam gelişmediği için mide çok doluysa fizyolojik olarak geriye doğru kaçak olabilir. Bu durum bebeği rahatsız etmeden kusma olarak adlandırılır. Ancak bu kusma miktar olarak çok fazlaysa, kusmadan sonra bebek fazla huzursuzlaşıyorsa, anne bebeği besledikten sonra 30 dakika kadar bebeği dik bir şekilde tutmalıdır. Kusmadan sonra bebeğin yatış pozisyonuna dikkat edilmeli, başı 30 - 40 derece yukarıda olmalıdır. 

Eforsuz kusmada annenin beslenme şekli de kusma şeklini artırabilir. Annenin çok fazla kola, çay ve kahve içmesi bebeğin kusma miktarını artırır. Anne çok kuruyemiş tüketiyorsa bu hem annede hem bebekte reflüye neden olabilir. Anne çok fazla çikolata tüketiyorsa kusma miktarı artar. Sucuk, salam, cips gibi katkı maddesi olan yiyecekler de kusmanın artmasına neden olabilir. 

Annenin tükettiği süt ve süt ürünleri kusma miktarının fazla olmasına neden olabilir. Aynı şekilde annenin yumurta tüketmesi bebeğin kusma eğilimini artırabilir. Çilek anne sütüyle bebeğe geçeceğinden kusma eğilimi artabilir. 


Eğer bebek birkaç sefer kustuysa ve bunun enfeksiyon kaynaklı olduğunu düşünüyorsanız ve kusmanın yanında dalgınlık, kafa travması, aşırı ateş, halsizlik yoksa bebek 1 - 2 saat beslenmemelidir. 

Kusmadan sonra bebeğe su verilmemelidir. Su içme bebeğin kusma miktarının artırır. Anne sütü alan bebekler kusmadan sonra daha az beslenmelidir. 

Ek besin alan bebeklere kusmadan sonra oral elektrolit solüsyon verilebilir. Eğer oral elektrolit solüsyon yoksa elma suyu gibi kalorisi olan besinler bebeğe verilmelidir. 

Bebek kustuktan sonra verilecek besin 15 cc olmalıdır. Bebek kusma ile kaybettiği besini tolere ettikten sonra normal beslenme düzenine geçilebilir. 

Bebek daha büyükse tost, havuz, muz gibi hafif besinlerle beslenmelidir.  kusma sonrası bebeğe normal öğünden daha fazla yiyecek ve içecek verilmemelidir. 


Kusma öncesi bebekte bulantı, cildinde solukluk, terleme ve halsizlik görülebilir. Daha sonra bebekte öğürme ve son olarak kusma görülür. 

Akciğere herhangi bir parça kaçmaması için kusma sırasında bebek dik tutulmalıdır. Eğer bebek yatar pozisyonda kusuyorsa kafası sağa ya da sola çevrilmelidir. 

1 yaşında bebekte kusma varsa, bebek kucağa alınmalı, başı öne eğilerek karnına baskı yapılmalıdır. Kusma sonrasında bebeğin ağız kenarı temizlenmelidir. Bebeğin bulantısını artırmaması için bebek kusmuğun olduğu odadan çıkartılmalıdır. 


Sık kusan bebeklerde, anne besledikten sonra bebeği 30 dakika dik pozisyonda tutmalıdır. Bebek az öğünlerle beslenmelidir. 

Ek besinlere geçildikten sonra bebeğin öğün miktarları azaltılmalı ve daha koyu besinler verilmelidir. 

Banyo, kıyafet değişikliği gibi aktiviteler bebek açken yapılmalıdır. Bebeğin kusma eğiliminin artmaması için ek besinlerle beraber su verilmemelidir. 

Eğer bebek herhangi bir rahatsızlıktan dolayı kusuyorsa bebeğin kalori kaybını korumak için az az beslenmelidir. Kusma döneminde bebeklere süt verilmemelidir. Kusma sonrası bebekler elma suyu, tost ya da muz gibi besinlerle beslenmelidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat