Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebek Uyku Danışmanlığı

Anne babalar çocuklarına doğru uyku alışkanlığı vermek için nelere dikkat etmeli?

4,934
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Bebek Uyku Danışmanı

Bebek uyku danışmanlığı, ailenin bakış açısı, çocuğun yaşı, uyku sorunu ve karakter yapısına göre doğru uyku eğitimi metodu ile çocuğun uykularını düzenlemeyi amaçlar. Eğer bebeğin sağlıklı bir uyku düzeni yoksa, gece sık uyanıyor ve uyku rutini için sallama, emme gibi bazı bağımlılıkları varsa, gün içinde uykusuz, yorgun ve mutsuz ise ona uyumayı öğretmek gerekir. Bu danışmanlığın amacı da ailelere, çocuğa doğru uyku düzeni nasıl sağlanır ve devam ettirilir, bunu göstermektir. Bebek kendi kendine desteksiz, huzurla uyumaya başladıysa danışmanlık tamamlanmış demektir.

Bebek uyku danışmanlığını alma zamanı

Aslında bebeğe doğar doğmaz yavaş yavaş bir rutin, düzen oluşturabiliriz. En azından bebekte bağımlılık oluşturmayız. Bunlar emzirerek uyutma, sallama gibi bağımlılıklardır. Çocuklarda uyku düzeni 4-4,5. ayında oluşmaya başlar. Dolayısıyla 5. aydan sonrası bir uyku düzeni kurmak için daha sağlıklıdır. 

Çocuklarda uyku düzeni ara ara sekteye uğrayabilir. Bu dönemler diş çıkarma, memeden kesme, kardeş gelmesi gibi yeni durumlarda olabilir. Bu özel durumlarda dikkat edilmesi gereken, uykuyu etkileyen fiziksel bir sorunun olmadığına emin olmak; ateş, ağrı vb. gibi fizyolojik bir sorunu varsa bebeğe bu dönemde uyku eğitimi vermeye çalışmak doğru olmaz. Ayrıca uyku eğitimine başlamadan önce bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişiminin ayına göre doğru bir şekilde ilerlediğinin de rutin doktor kontrolleri tarafından kesinleştirilmiş olması gerekir.

Bebek uyku danışmanlığı alması gereken aileler

Bebekleri gece sık sık uyanan, uykuya tekrar dönmek için destek bekleyen bebeklere uyku eğitimi verilebilir. Gün için bir düzeni olmayan bebeklere uygulanabilir. Genellikle uyku sorunu yaşayan çocuklarda fizyolojik herhangi bir sıkıntıya rastlamayız. Eğer bebek gece uyuyor ve uykuya dönemiyorsa bu bir sorun olabilir ama destekle hızlıca uyuyorsa burada bir bağımlılık söz konusu demektir.

Anne babaların çocuklarına doğru uyku alışkanlığı vermek için dikkat etmesi gerekenler

Öncelikle çocukların uyku ortamı çok önemlidir. Rahat ve uzun uykular için çocuğumuzun odasının uykuya elverişli olması gerekir. Özellikle karanlık ve oyunu çağrıştırmayan bir oda bizim için idealdir. Uyku öncesi her yaştaki bebeğe rutin uykulama, çocuğun daha rahat ve hızlı bir şekilde uykuya dalmasını sağlayacaktır. Rutinler bebeğin yaşına göre ılık bir duş, masaj, emzirme, kitap okuma olabilir. 

Gündüz uykularında özellikle 2-3 uyku uyuyan bebekler için rutin yapmak biraz daha zor olabiliyor, en azından bebeğin uyku öncesi sessiz bir yerde tutmak, kucakta, odasında, hafif bir ninni söylemek bile rahat uyumasına yardımcı olacaktır. Çocuklar düzeni severler. Her gün aynı saatte yatmak, beslenmek gibi konularda düzeni bozulan bebekler tepki verir. Bu yüzden çocukların rutinlerine dikkat etmek, düzenlerine saygılı davranmak önemlidir. Özellikle uykuya gitmeden önce gündüz 30 dakika, gece ise 1 saat önceden rutinlerinin başlamış olması gerekir. Uyku eğitiminde yapılan en büyük hatalar bebeği aşırı besleyerek henüz sindirmeden onu yataya götürmek, gece uykularında da acıktığını düşünerek sık sık besleme yapmaktır.  Gece uyanmalarının bir sebebi ne yazık ki gece beslenmesidir. Eğer çocuğunuz prematüre değilse, kilo eksiği yoksa, gelişimi sağlıklı bir şekilde devam ediyorsa, doktorunuzun onayını alarak 9. aydan sonra gece beslenmelerini kesebilirsiniz. 

Bir diğer nokta ise "çocuğu geç yatırayım, geç kalksın" düşüncesidir. Çocuğu ne kadar geç, yorgun yatırırsak, o kadar geç kalkar düşüncesi önemli yanlışlardan biridir. Bu nedenle bu hataya düşmemek gerekir. 

Bebek uyku eğitimi danışmanlık paketleri

Bebek uyku danışmanlığı için paketler bebeklerin yaşlarına göre ayrılmaktadır. Yenidoğan paketi 0-4 ay arasındaki bebekleri kapsar. 5'inci ay - 2,5 yaş dediğimiz 14 günlük paket yoğun olarak çalıştığımız pakettir. Bir de 3 yaş ve üstü paketlerimiz bulunur. Bu da 1 haftalık bir süreyi kapsar. 

Tüm paketlerimizde önce ailelerden bebek hakkında genel bir bilgilendirme isteriz. Biyolojik olarak uyku saatlerini tespit etmek için en az 2 günü kapsayan uyku güncesi tutmalarını isteriz. Ayrıca ailenin bebekleriyle ilgili verecekleri genel bilgiler de çok önemlidir. Günlük beslenmesi, karakter yapısı, kötü uyku bağımlıkları, emzik kullanıp kullanmadığı gibi detaylı bilgiler değerlendirildikten sonra doğru uyku eğitim metodunu uygulamaya başlarız. 

İkizlerde ve kardeşlerde uyku düzeni sağlama

İkizlerde ve kardeşlerde uyku düzeni oluşturmak elbette tek çocukta olduğu gibi kolay değildir ama sonucu 2 kat mutluluktur. Burada yapılan en önemli yanlışlardan biri, bir bebek uyanacak diye, ikize veya kardeşe hızlı müdahale etmektir. Oysa ki eğer çocuklara şans verirsek, birbirleri ile uyumaya alışacaklardır. İkiz bebeklerin daha doğmadan önce, anne karnında başlayan bir birlikleri vardır. Bu anlamda onlar zaten aslında çok uzun zamandır bir arada uyumayı biliyorlardır. Bu nedenle zaman geçtikçe aynı odada birbirlerinin sesinden etkilenmeden uyuyabilirler. Bu nedenle özellikle ikiz bebeklerin yataklarını, odalarında birbirlerini görecek yakınlıkta ve paralel şekilde ayarlamak çok daha doğru olur. 

Bir evde iki çocuk varsa ve arada yaş farkı bulunuyorsa, önce her iki çocukta da uyku düzensizlikleri görülebilir. Burada uyku eğitimine önce küçük olan çocukla başlamak, diğer çocuğun da bu uyku düzenine daha çabuk alışmasına yardımcı olacaktır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat