Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebek Gelişimi (5-6 Ay)

Bebek 5. ve 6. ayda nasıl beslenmeli?

589,030
kez izlendi
Puan: 4.85 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Beş ve altı aylık bebeklerin fiziksel ve zihinsel gelişimi; bebeklerin beşinci ve altıncı aylarında ne tür sağlık sorunları yaşayabileceğini ve sosyal iletişim seviyelerini uzmanından öğrenmek için videolarımızı izleyebilirsiniz.


5 - 6 aylık bebeklerin beslenme düzeni

Bebek 6. ayına kadar anne sütü ile beslenerek ayda 500 gr almışsa ek besine başlanmasına gerek yoktur. 5 aylık bebek alması gereken kiloyu düzenli bir şekilde alıyorsa su, mama, meyve suyu, çorba gibi gıdalarla dışarıdan besin takviyesi yapılmamalıdır. Bebeklere 6. aydan sonra, anne sütü yeterli olsa bile, gereksinim açısından yavaş yavaş meyve püresi , sebze püresi, yoğurt gibi ek besinler yedirilebilir. Bebeğin kilo alımı ve sağlık gidişatına göre bu besinlerin bebeğe verilme miktarı ayarlanır. 6. ayda anne sütüne devam edilmelidir çünkü 6 aylık bebek alması gereken günlük kalori ve proteinin % 70'ini anne sütünden alır.

Bebeğin 5. ve 6. aydaki fiziksel gelişimi

Bebeğin fiziksel ve nörolojik gelişimi açısından aylık kontrollerinin düzenli olarak yapılması ve herhangi bir sorunun zamanında tespit edilmesi açısından önemlidir. 6. aya kadar ayda yaklaşık 500 gr almalıdır. Bebeğin boyu 5. ayda 2-2.5 cm civarı uzar. Baş çevresi ölçüsü bebeğin nörolojik gelişimi açısından bilgi verdiğinden takibinin iyi yapılması gerekir. 

5. ayda bebek artık oturmaya başlamıştır. Desteksiz şekilde kısa süreli, destekli şekilde uzun süreli oturabilir. Bebek 6. aya geldiğinde artık desteksiz oturabilir ve otururken etrafındaki nesnelere uzanabilir. Bebeğin bu dönemdeki nörolojik muayenesinde ilkel reflekslerine ve baş kontrolüne bakılır. 6 aylık olmuş bir bebekte ilkel refleksler tamamen kaybolmuştur ve baş kontrolü tamdır.

Zeka gelişimi

Bebekler 5. ve 6. ayda zeka gelişimi, yetiler ve sosyal gelişim açısından gözle görülür ilerleme kaydederler. 6. aya gelindiğinde bebek aynadaki görüntüsüne bakar ve tepki verir. Nesneleri eline alarak inceler, ağzına götürür. Etrafa karşı ilgisi ve merakı vardır. Nesneleri ve kişileri tanımaya, yabancı kişileri yadırgamaya başlar. 6 aylık bebek olaylara ve durumlara mimikleriyle tepki vermeye başlar. Örneğin kendisine sinirli bir sesle seslenildiğinde mimikleriyle tepki verir ya da beğenmediği bir şey olduğunda mimikleriyle reddeder. Bebeğe gülerek yaklaşıldığı zaman gülerek yanıt verir. İlgi çekmek için yüksek sesle güler. 

Bebeklerde konuşma

Bebek 6. aya geldiğinde hecelemeye başlar. ''ma-ma'' ya da ''ba-ba'' gibi tekrarlayan heceleri anlamını bilmeden çıkartır. Nesneleri gözü ile takip eder. Renkleri tamamen ayırt eder ama parlak renkleri tercih eder. Bebek bu dönemde çevrede olan bitenleri algılamaya başlamıştır. 

5 - 6 aylık bebeğin bakımı

Bebek 6. aya geldiğinde artık vücut direnci oluşmaya başlamıştır. Vücut direnci oluştuğu için kalabalık ortamlara girebilir. 6. ayda bebeğin giyimini diğer aylarda olduğu gibi kendi giyimimizin bir katı olarak düşünmeliyiz. Ancak yaz aylarında bebeği çok kalın giydirmek bebekte isilik yapabilir ve yazın kalınan giyinen bebek sıcaktan ötürü huzursuz olabilir. Terlemeye bağlı olarak su kaybeder. Bu nedenle giyimine dikkat etmek, su kaybetmesini önlemek gerekir. Bebeğin bezi 6. ayda daha seyrek değiştirilir. Bu dönemde bebeğin alt temizliği yapılırken katkı maddeli ıslak mendilleri kullanmaktan kaçınmak gerekir. 6 aylık bebeğin etrafla ilişkisi arttığından gündüz uykuları kısalır, gece uykusu süresi uzar. Bebek geceleri 5 saat aralıksız uyuyabilir. Bazıları ise bu dönemde sabaha kadar uyanmaz. 

5 - 6 aylık bebeklerde görülebilecek sağlık sorunları

5. ve 6. ayda bebekler mevsime göre bağırsak enfeksiyonu ve viral üst solunum yolu enfeksiyonu gibi enfeksiyonlara yakalanabilirler. Bu dönemde bebeğin vücut direnci artmıştır ancak yine de bebeğin enfeksiyonlardan korunması gerekir.

5 - 6 aylık bebeğin nörolojik gelişimi ve doktor kontrolü

Bebek bu ayda oturabilme yeteneğine sahiptir. Bebek 6. ayda desteksiz oturabilir, oturduğu yerden nesnelere uzanabilir. Ellerini orta alanda birleştirebilir ve elleriyle bazı tepkiler verebilir. Bebek destekli ya da desteksiz kısa süreli oturamıyorsa nörolojik gelişiminde sorun var demektir. Yine de her bebeğin gelişiminin kendi içinde farklılık gösterebileceği unutulmamalıdır. Bebek 6. ayda hiç oturamayıp, 7. aya doğru desteksiz oturabilir duruma gelmişse sorun olmadığı düşünülebilir ancak yine de durumun bir uzman tarafından değerlendirilmesinde fayda vardır. 

6 aylık bebek ilkel reflekslerinden kurtulur ve baş kontrolü tamdır. Bu dönemde bebeğin baş çevresi ölçüsünün standartlara uygun olması gerekir. Baş çevresinin büyümemesi veya aşırı büyümesi nörolojik açıdan bir sorun olduğunu gösterir. 

6 aylık bebek annesinin sesine tepki vermiyorsa, heceleyemiyorsa ve gözle iletişim kuramıyorsa sosyal gelişiminde bir sorun olabilir. Böyle bir durumda bebeğin bir uzman tarafından değerlendirilmesi ve değerlendirme sonucuna göre hareket edilmesi gerekir. 

Doktor kontrolü

Bebekler gelişimlerinin takibi için her ay muayene edilmeli ve bebeğin genel standartlara uyup uymadığı kontrol edilmelidir. Bebeğin 6. ay muayenesinde fiziksel olarak kilo, boy ve baş çevresi ölçüsüne bakılır. Tüm bebeklere bunun yanı sıra her ay mutlaka kalp kontrolü yapılmalıdır. Bu kontrolde bebeğin kalbinin sesinde değişiklik veya ritminde bir aksama var mı diye bakılır. Fiziksel muayenede bebeğin kulakları kontrol edilerek enfeksiyon olup olmadığı kontrol edilir. Nefes almasında zorluk olup olmadığının anlaşılması için solunum değerlendirilmesi yapılması gerekir.

Karın muayenesinde metabolik hastalıklar açısından karaciğer ve dalakta büyüme olup olmadığı kontrol edilmelidir. Kalça çıkığı riskine karşı bebeğin kalça değerlendirmesi yapılmalıdır. İleride sorun çıkartabilecek idrar yolu enfeksiyonu gibi bir enfeksiyon varsa araştırılmalı ve önceden önlemleri alınmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat