Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Annelerin Merak Ettiği Sorular ve Yanıtlar

Devam sütleri koruyucu içeriyor mu?

65,772
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Gıda Mühendisi

Her şeyden önce, bebek beslenmesinde vazgeçilmez, temel gıdanın anne sütü olduğunu vurgulamak gerekir. Ancak bazen, anne sütünün yokluğu ya da eksikliği sebebiyle sadece anne sütü ile beslenmek mümkün olmayabilir. Bu gibi durumlarda, anne ve çocuk beslenmesi konusunda uzman sağlık çalışanı önerisiyle devam sütleri kullanılabilir. Devam sütleri, altı aydan itibaren bebeklerin beslenme ve büyüme ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak üretilmiş olan formüllerdir. Toz ve içime hazır sıvı formları bulunmaktadır. 

Devam sütleri, bebeklerin ihtiyaç duyduğu başta protein olmak üzere, karbonhidrat, vitamin, mineral gibi besin ögelerini içerirler. Sağlık uzmanınızın önerisine uygun olarak bu sütleri anne sütünün olmadığı ve yetersiz olduğu durumlarda bebeğinizin beslenmesi için 6 aydan 3 yaşına kadar kullanabilirsiniz.   

Devam sütlerinin muhafazası

Tükettiğimiz her gıda gibi devam sütünün de muhafazası çok önemlidir. Devam sütlerinin muhafazasında etikette yer alan bilgiler dikkatle incelenmeli ve bu bilgilere harfiyen uyulmalıdır. Devam sütleri toz ya da sıvı olsun, ambalajı açılmadığı müddetçe son tüketim tarihine kadar tazeliğini korur. 

Etiketinde "kuru ve serin bir ortamda muhafaza edilmelidir" ifadesi bulunan devam sütleri, paketleri açılmadığı müddetçe buzdolabı gerektirmeyen serin bir ortamda muhafaza edilebilir. 

Toz devam sütleri paketi açıldıktan sonra da buzdolabında saklanmamalıdır. Buzdolabı soğuk ve nemli bir ortamdır, toz ürünün nem kapmasına, topaklanmasına ve daha kısa sürede bozulmasına sebep olabilir. 

Devam sütü etiketinde yer alan bilgilerin okunması

Öncelikle alınan devam sütünün sağlık uzmanınız tarafından önerilen gruba ait ve bebeğinizin ayına ve genel sağlık durumuna uygun, doğru numaralı ürün olduğundan emin olmalısınız. Devam sütlerinin etiketlerinde ürünün içindekiler bilgisi, üretici firmanın adı, ürünün parti numarası, son tüketim tarihi, hangi ülke kaynaklı olduğu (menşei) gibi pek çok bilgi yer alır.  

Ürün etiketlerinde aynı zamanda hazırlama ve saklama koşulları bulunur. Bu da çok önemli bir bilgidir, dikkatle okunmalı ve bu koşullara uygun davranılmalı, bu koşullara uyulmaması halinde sağlık riski ile karşı karşıya gelebileceğimiz unutulmamalıdır. 

Devam sütlerinin içindekiler

Devam sütleri, anne sütünün olmadığı veya yetersiz olduğu durumda dengeli bir biçimde bebeğin büyüme ve gelişme ihtiyacına yönelik olan tüm besin ögelerini içerir. Bunlar hepimizin bildiği en genel ifade ile protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve minerallerdir. Tüm bu bileşenler bebeğin anne sütü ile beslenmesinde de almakta olduğu temel besin ögeleridir. Devam sütlerinin bu temel ögeleri içermesi yasal bir zorunluluktur.   

Ayrıca mevzuatta kullanımı zorunlu olmasa da bebek beslenmesinde faydalı olduğu bilinen kimi bileşenlerin de devam sütlerine katılması mümkündür. Bu bileşenlerin etikette yer aldığını görebilirsiniz.  Doktorunuza da danışarak, bu bileşenleri içeren ürünleri de tercih edebilirsiniz.  Prebiyotikler, probiyotikler, nükleotidler, balık yağı gibi farklı bileşenleri içerip içermediğine de bakabilirsiniz. 

Prebiyotik lifler, bağırsaklarda yaşayan kimi faydalı bakterileri destekler, bu bakterilerin sayısını artırarak bebeğin bağırsak florasının ve bağışıklık sisteminin gelişmesine, sindirimin düzenlenmesine destek olur.  

Probiyotik mikroorganizmalar, faydalı mikroorganizmalardır. Üründe belli bir miktarda bulunduklarında onların da sindirim sisteminin düzenlenmesine ve bağışıklık sisteminin desteklenmesine katkıları vardır. 
Balık yağı, Omega 3 kaynağıdır.  

Devam sütünün içindekiler kısmındaki teknik isimlerin anlamları

Devam sütü kutularında, özellikle içindekiler kısmında bilimsel isimleri yer alan ve okuduğumuzda bize yabancı gibi gelen bileşenler olabiliyor. Bu bileşenlerin birçoğu aslında günlük hayatta bildiğimiz, tükettiğimiz bileşenler olmasına rağmen, mevzuat sebebiyle paket üzerine bilimsel isimleri yazılıyor. Bu bileşenlerin her biri de bebeğin ihtiyacı olan besin ögeleri.  

Örneğin L-askorbik asit veya kalsiyum L- askorbat  görürsünüz etikette. Askorbik asit C vitamininin kimyasal adıdır. Askorbik asit, askorbat içeren ifadeler size bunun aslında C vitamini olduğunu ifade etmeli. Bildiğimiz gibi günde belli miktarda vitamin ve minerali beslenme yoluyla almak durumundayız. Bunlar vücudumuzda üretilemeyen hayati maddelerdir. C vitamini bağışıklık sisteminin normal fonsiyonunu korumasına katkıda bulunan bir vitamindir. Bunu anneler çok iyi bilirler. 

Laktoz, anne sütü dahil, sütün kendi doğal yapısında bulunan ve bebeklerin karbonhidrat ihtiyacını karşılayan besin ögesidir.  Temel enerji kaynağıdır. 

Nikotinamid, nikotinik asit en iyi bildiğimiz adıyla B3 vitaminidir, Enerji oluşum mekanizmasına ve cildin korunmasına katkı sağlar.

Siyanokobalamin, hidroksikobalamin B12 vitaminidir, normal kan hücresi oluşumuna katkıda bulunur. Yine bağışıklık sisteminin normal fonksiyonunun korunmasına destek olur. 

Kolekalsiferol, ergokalsiferol D vitaminidir. Çok iyi biliriz ki D vitamini kemik gelişimi için olmazsa olmaz bir vitamindir.  

Prebiyotik lifler; frukto oligosakkarit ve galakto oligosakkaritler olarak içindekiler kısmında yer alır. Kimi faydalı bakterilerin bağırsaklarda tutunmasına, bağışıklık sistemini desteklemeye ve sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olur. 

Probiyotik mikroorganizmalar, faydalı mikroorganizmalardır. Üründe belli bir miktarda bulunduklarında onların da sindirim sisteminin düzenlenmesine ve bağışıklık sisteminin desteklenmesine katkıları vardır.  

Devam sütlerinin üretimi

Devam sütleri anne sütü yokluğunda ya da yetersizliğinde, anne sütü örnek alınarak üretilen, bebeğin süt ihtiyacını karşılamak için kullanılan sütlerdir. Devam sütleri yıllar süren araştırmaların sonucunda bebeklerin beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için özel üretilmiştir. Hammadde seçiminden itibaren, çok özel kurallarla üretilir ve sıkı denetim ve kontrollerden geçerler. 

Devam sütlerinin içinde koruyucu var mı?

Devam sütleri Türk Gıda Kodeksi?ne uygun olarak üretildiği için koruyucu içermeleri yasaktır.

Peki nasıl bozulmadan uzun süre kalabiliyorlar?

Tarhana kurutulduğu için bozulmayan ve uzun süre kullanılabilen bir gıdadır.Kurutulan devam sütü Güvenli tüketim için hava almayacak şekilde ambalajlanır. Böylelikle son tüketim tarihine kadar güvenliğini ve besleyiciliğini korur. Devam sütleri de diğer toz gıdalar gibi serin ve kuru ortamda muhafaza edilmelidir. 

Bebek sütü ve devam sütü arasındaki farklar

Anne sütü olmadığında ya da yetersiz olduğunda doğumdan itibaren sağlık çalışanınca farklı bir öneri olmazsa ilk 6 ay kullanılan beslenme ürünlerine ?bebek sütü? denir. Bebeklere yine sağlık çalışanınca farklı bir öneri olmazsa 6. aydan itibaren verilen beslenme ürününe ise devam sütü denir. 

Pirinç unu ile hazırlanan mamaların niteliği

Pirinç unu ile yapılan mamalar ile devam sütleri bambaşka ürünlerdir. Devam Sütleri bebek beslenmesinde altıncı aydan itibaren anne sütü yokluğunda ya da eksikliğinde kullanılmak üzere üretilen ve bu nedenle bebeğin ihtiyacı olan vitamin, mineral, protein gibi temel besin ögelerini dengeli biçimde bulunduran ürünlerdir. Pirinç unu ile yapılan mamalar ise bebeğe tahıl bazlı ek gıda olarak verilebilecek bir üründür. Ürün kategorisinden anlaşılacağı gibi bebek beslenmesinde temel gıda olarak verilmesi uygun olan bir ürün değildir. 

Devam sütü nasıl hazırlanır?

- Hazırlamaya başlamadan önce eller yıkanmalıdır. 
- Devam sütü hazırlarken kullanılacak biberon emzik ve biberon kapağı temizlenmiş ve bir su kabında 10 dakika kadar kaynatılmış olmalıdır. 
- Devam sütü hazırlarken kullanılacak su kaynamış ılıtılmış su olmalıdır. 
- Hazırlarken suyun ısısı ambalaj üzerinde belirtildiği ısıda olmalıdır. 
- Beslenme tablosuna uygun olarak belirtilen miktar ve ısıda su ve suya uygun ölçüde tozu eklenmelidir. 
- Devam sütleri 30 ml suya 1 ölçek katılarak hazırlanır. Bu ölçüye mutlaka uymalısınız. 
- Biberonun ağzını kapatınız ve toz eriyene kadar kutu üzerinde belirtildiği gibi çalkalama işlemini yapabilirsiniz.
- Sonrasında bebeğinizin içeceği ısıya gelene kadar soğutunuz. 
- Bu ısıyı bileğinizin iç kısmına damlatarak anlayabilirsiniz. Ne sıcak ne soğuk bir ısı olmalıdır. 
- Devam sütü hazırlanırken yapılan bazı yanlışlar bebeğinizde rahatsızlıklara yol açabilir. 
- Ölçeğin yanlış olması, yeterince çalkalanmaması, önerilen sıcaklıkta hazırlanmaması bebekte gaz ve kabızlık oluşumuna yol açabilir, kusmaya neden olabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat