Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

A'dan Z'ye Horlama

Horlamanın nedenleri nelerdir?

34,988
kez izlendi
Puan: 4.52 / 5
Detaylı Açıklama
KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı

Nefes alırken göğüs kafesinin genişlemesi ve diyaframın kısılması ile akciğerlere çekilen hava solunum boyunca cidarlarda çekilme etkisi oluşturur. Hava yolunun dar olduğu bölgelerde yumuşak dokular gevşek ise mukoza yüzeyleri birbirine temas eder. Oluşan titreşim horlama sesi yaratır. Horlama nedeni en basit hali ile bu şekilde anlatılabilir. Uyku apnesi ise şu şekilde özetlenebilir: Kimi zaman da hava pasajı çökere daralır ve bu da solunumu azaltır. Bazı kişilerde ise kanal tamamen kapanır ve solunum kısa süreliğine durur. Solunumun 10 saniyeyi geçecek şekilde durması durumuna uyku apne adı verilir.


KBB branşını ilgilendiren uyku bozuklukları basit horlama, üst solunum yolu direnç (rezistans) sendromu ve obstrüktif uyku apnesi sendromudur. Uyku apnesi, apne indeksine göre; 5-20 arasında ise hafif, 20-40 arasında ise orta, 40'ın üzerinde ise ağır uyku apnesi olarak değerlendirilir. 

Araştırmalara göre horlama ve fazla kilo ilişkisine bakıldığında ideal kilosunun üstünde olan kişilerde ve obezitede uyku apnesi sorunu daha fazla görülür.  

Oldukça ciddi bir sağlık sorunu olan uyku apnesi, oksijen yetmezliğine bağlı gün içinde sürekli uykululuk, yorgunluk, kilo alma, depresyon, baş ağrısı gibi problemlere neden olmasının yanı sıra damarların cidarında ve beyinde bulunan reseptör adı verilen yapıların kandaki oksijen azlığını algılayarak kalbi uyaran sinyaller oluşturmasına bağlı olarak yüksek tansiyon, kronik kalp hastalıkları ya da ciddi kalp ritmi bozulmaları ve kalp durması gibi sonuçlar doğurabilmektedir.

Apne tanısında en önemli yöntem olarak kabul edilen ve normal uyku sırasında yapılan uyku testleri ise apnenin varlığını ispatlamasına ve derecesini göstermesine karşın problemin nedenini yani tıkanma bölgesini göstermemektedir.

Son zamanlarda uygulanmaya başlanan uyku endoskopisi yöntemi ile solunumun durmasına yol açan hava yolu tıkanıklığının yerinin ve şeklinin tam olarak tespit edilmesi ve doğru tedavi yöntemlerinin seçilmesi mümkün hale gelmiştir.

Daha detaylı bilgi için Doç. Dr. Teoman Dal ile hazırladığımız A'dan Z'ye Horlama konusuna ait videoları izleyebilirsiniz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat