Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

2 Yaş Sendromu Rehberi

2 yaş sendromu boyunca ailelerin yaptığı yanlışlar nelerdir?

99,856
kez izlendi
Puan: 4.66 / 5
Detaylı Açıklama

Korkunç iki yaş olarak da adlandırılan iki yaş sendromunda aileler için öneriler... 


2 yaşındaki bir çocuk, inat dönemi olarak adlandırdığımız dönem itibariyle olumsuz tutumlara girecektir. Burada ailenin bazı şeylere çok dikkat etmesi gerekiyor. Çocuğun çok inatlaştığı zamanlarda çocuğun üzerine çok fazla gitmek doğru ve yanlış şeyleri öğretmeye çalışmak 2 yaşındaki çocuk için bir anlam ifade etmeyecektir. 


2 yaşındaki çocuklarda henüz zaman kavramı gelişmemiştir. Bu nedenle çocuğun o an yaptığı olumsuz davranış üzerine "bir daha yapmayacağım, peki, özür dilerim" demesi aynı şeyi ya da onun çok daha hiddetlisini 2 gün ya da 1 hafta sonra yapmayacağı anlamına gelmediği için bir anlam ifade etmez. 


Bu yaştaki çocuklara olumsuz davranışlarının olduğu anlarda müdahale etmemek, normal günlük yaşantımıza devam etmek en doğru olanıdır. Süreç içinde çocuğu yalnız bırakmak, yanından uzaklaşmak ama çocuğun her türlü olumlu davranışında çocuğun yanında olmak ve onları pekiştirmek en doğrusudur. 

2 yaş çocuklarında, inat dönemlerinde çocuğun olumsuz davranışına tepkisiz kalmak, çocukla göz temasını kesmek gerekir. 2 yaş sendromu yaşayan çocuğa karşı bizim yapmamız gereken çocuk olumlu bir davranış yaptığında bunu hemen görüp, ödüllendirici bir ifadeyle bunu çocuğa yansıtmak; olumsuz bir davranış gördüğümüzde çocukla olan ilgimizi kesmektir. Bu dönemde hayır kelimesini çok ekonomik tüketmek gerekir. 

Hayır kelimesini ekonomik kullanın.

Aile içinde bu konuyla ilgili dil birliği içinde olmak, annenin "hayır" dediği şeye babanın, babanın "hayır" dediğine annenin katılması gerekir. Bununla birlikte özellikle bu dönemde "hayır" kelimesinin gerçekten gerekli olduğu durumlarda kullanılması çok önemlidir. Hayır her koşulda herkes için hayır denilecek bir şeydir. Bu durumların tespit edilmesi çok önemlidir. 


Yemek diğer fiziksel ihtiyaçlarda olduğu gibi çocuğun zaten yapmak durumunda olduğu gündelik ihtiyaçlardan biridir. Örneğin çocuk yemek öncesi abur cubur yiyecek istediğinde "hayır, yiyemezsin, yemekten sonra yiyebilirsin" gibi tavırlar, o yaştaki çocuğun daha da hiddetlenmesine yol açacaktır. Burada yapılacak en doğru tutum yemekten önce istediği bir şeyi vererek çocuğun nefsini kırmak, yemekten sonra kalanına izin vermektir. 


2 yaşındaki bir çocuğa ceza vermek doğru olmaz. Çocuğa kısıtlama yapıyorsak, davranışından rahatsızsak, "sana ceza vereceğim" benzeri cümleler kullanırsak, ceza kelimesini kullanmak bile etkili olmayacaktır. Bu tür ceza tehditleri tam tersi etkiler gösterir, çocuğu daha fazla hiddetlendirmeye, size karşı olumsuz davranmaya sürükler. Bununla beraber çocuğu belli bir süre uzaklaştırıp odasında bekletme, "git biraz orada düşün, bakalım ne yanlış yaptın?" gibi tutumlar bu yaştaki çocuklarda etkili olmaz. 

Bu dönemde yapılacak en önemli şey ceza vermeye gerek olacak, yani çocukta kısıtlama oluşturacak durumların oluşma ortamına engel olmaktır.  Çocuk belli bir olayın, belli bir davranışın sonucunda olumsuz bir duruma, davranışa doğru yönleniyorsa, bunu ebeveynlik sağ duyusuyla anlayıp o durumu oluşmadan çözmek gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat