Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Konağa karşı evde neler yapabiliriz?

74,783
kez izlendi
Puan: 4.24 / 5
Detaylı Açıklama

Konağa karşı evde neler yapabiliriz?

Bebekte konak oluşumunu önlemenin en kolay yolu sık sık banyo yaptırmaktır. Sık banyo olduğu zaman bebekte konak oluşumu engellenir. Kullanılan sabun ya da şampuanların nötr olmasında fayda vardır. 

Çok aşırı konak olan çocuklarda, saçta deride sarı pullanmalar, topaklanmalar, sert sert konaklar ve kötü koku olduğu zaman bu rahatsız edecek düzeye gelirse kimi anneler bu kısımları bazen elleriyle söküp alır veya kazır. Ancak bu yanlış bir uygulamadır.

Konakta etkeni ortadan kaldırmadığınız sürece yaptığınız şeylerin bir faydası yoktur. Çünkü bu tekrarlayacaktır. Tekrarlamaması için en önemli yol sık banyo yaptırmak, ortamın ısısını ayarlamaktır. 

Annelerin kullandığı gibi bir yemek kaşığı zeytinyağı, bir tatlı karbonat ile karıştırıp banyodan yarım saat önce kafasına sürdüğünüzde banyo sırasında genelde bu konaklar dökülür. Ancak sık banyo yaptırmadığınızda 3-5 günde bir bebeğinizi banyo yaptırdığınızda tekrar oluşacaktır. 

Oluşumunu engellemenin en kolay yolu bebeğin sık sık yıkanması, ortamın çok sıcak olmamasıdır. Genelde alerji yapabilecek konak tek başına seboreik dermatit dışında, atopik dermatit de konağa neden olduğu için aynı bulguları verdiği için ortamda tüylü battaniye kullanılmaması ve giysilerin penye olarak seçilmesi engelleyen faktörlerdir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat