Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kızım erken yaşta adet görmeye başladı, sorun olabilir mi?

72,456
kez izlendi
Puan: 4.41 / 5
Detaylı Açıklama

Kızım erken yaşta adet görmeye başladı, sorun olabilir mi?

Türkiye'de ortalama olarak tüm kız çocuklarında adet kanaması 12,5 yaşında gerçekleşir. Bu 9 yaş kadar erken olabileceği gibi 15 yaş kadar geç de olabilir. Erken olmasının dezavantajı kız çocuklarında boy uzamasının yüzde 90 oranında tamamlanmış olmasının habercisi olmasıdır. Olması istenmese de olabilir. 

9,5 yaşından daha önce adet kanaması gören çocuklar mutlaka bir uzmana görünmelidir. Göğüslerde büyüme ve tüylenme gibi belirtiler 8 yaşından önce görülüyorsa erken ergenlik durumu söz konusu olabilir. Bu mutlaka incelenmelidir. Bu durumlarda mutlaka bir çocuk endokrinolojisi uzmanına görünmek gerekir. 

Erken adet görmenin tedavisinin yapılmasından ziyade erken adetin nedeninin aydınlatılması önemlidir. Özellikle tüylenme, kilo alımı ve ödem gibi belirtiler de varsa mutlaka doktora gitmek gerekir. Adet görmemiş olmak anatomik bazı bozukluklardan da kaynaklanabilir. 

Kızlık zarındaki deliğin, rahimin hiç olmaması gibi durumlar bunlar arasında yer alır. Bu durumda her durumda soğukkanlı olmak gerekli olduğu belirtilen durumlarda da doktora gidilmelidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat