Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kız çocuklarında genital bölgede mantar neden olur?

24,825
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kız çocuklarında genital bölgede mantar neden olur?

Kız çocuklarda genital bölgede kaşıntı ve akıntı vulvovajinit denen iltihabi rahatsızlığa işaret eder. Bu hem vulvanın hem de dış vajinanın iltihaplanmasıdır. Aileler bu konuyu mantar olarak değerlendirseler de bu her zaman mantar değildir. 


Vajinanın hormonal durumu nedeniyle çocukluk çağında vajina mantar enfeksiyonlarına çok fazla zemin hazırlamaz. Bu mantar genelde dış genital bölgededir, akıntı yerine kaşıntı ve kızarıklığa neden olur. Fakat diğer enfeksiyonlar ciddi akıntı yapar. Bu tip vulvavajinitlerde akıntı koyu, sarımsı, yeşilimsi, kötü kokulu mantara göre daha az kaşıntılıdır.

Akıntı varlığı sadece kaşıntı varlığından daha rahatsızlığıdır. Antibiyotik kullanan, hijyen eğitimi yetersiz, öz bakım becerileri gelişmemiş, idrar yolu enfeksiyonu olan kız çocuklarda vulvovajinit de sık görülür. Aşırı temizlik de buna neden olabilir. Yüzme havuzları ve ıslak mayonun uzun süre vücutta kalması kız çocuklarında genital bölgede enfeksiyonlara neden olabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat