Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi'nin belirtileri nelerdir?

218,783
kez izlendi
Puan: 4.68 / 5
Detaylı Açıklama

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi'nin belirtileri nelerdir?

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi'nde vücut kene vasıtasıyla virüsle karşılaştıktan sonra yaklaşık 3 ile 13 gün arasında herhangi bir belirti meydana gelmiyor.

Hastadaki belirtiler yaklaşık 3 ile 13 gün arasında süren kuluçka dönemi bittikten sonra görülmeye başlar. Belirtilerin başında yüksek ateş, halsizlik, yorgunluk, hastada bulantı, kusma, ishal ve vücutta dişeti kanamaları, mide bağırsak sistemiyle ilgili kanamalar, iç organ kanamaları, çok yaygın olarak dışardan görülecek şekilde cilt altı kanamaları gibi çeşitli kanamalar gelir.

Kuluçka döneminden sonra cilt altı kanamaları çok yaygın

Çok yaygın kanamalar meydana gelebiliyor ve bulantı kusma da bu kuluçka dönemi bittikten sonra ortaya çıkabiliyor. Cilt altı kanamaları sadece bu hastalığın belirtisi değil. Diğer bazı virüsler de buna sebep olabiliyor. Ayrıca kanama diatezi bozukluğu dediğimiz vücuttaki pıhtılaşma sistemiyle ilgili lösemi gibi hastalıklar böyle durumlarda da cilt altı kanamaları meydana gelebilir.

Hastayı bir bütün olarak değerlendirmek lazım

Burada hastayı bir bütün olarak değerlendirmek gerekiyor. Yakınlarda bir pikniğe gitmiş mi, bir keneyle temas olmuş mu, bir hayvanla temas olmuş mu? Bunlar araştırılmalı. Ayrıca bu hastalığın diğer belirtileri, yüksek ateş, bulantı, kusma, ishal gibi bu belirtiler. Bunlar da var mı yok mu? Komple değerlendirerek karar vermek gerekiyor.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat