Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi nasıl bir hastalıktır?

37,088
kez izlendi
Puan: 4.66 / 5
Detaylı Açıklama

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi nasıl bir hastalıktır?

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi isminden de belli olduğu gibi ilk kez 1944 yılında Kırım'da gözlenmiş. Daha sonra da 1956 yılında Kongo'da rastlanmış. Araştırmalar sonucunda anlaşılmış ki Kırım ve Kongo'daki hastalık aynı hastalık ve bu hastalarda kanamalar ve ateş olduğu için de Kırım Kongo Kanamalı Ateşi ismi verilmiş.

Bu hastalık sistemik bir hastalık. Virüs vücudunuzun cildinden kana geçerek vücudunuzda bir konaklama, bir kuluçka süresi geçiriyor ve bu kuluçka süresinden sonra vücudumuzda ateş, bulantı, kusma, ishal, halsizlik, yorgunluk hattâ vücudumuzun çeşitli cilt, ağız içerisindeki mukoza dediğimiz bölgelerinde, iç organlarda çok yaygın ölüme sebep olabilecek kanamalara yol açabiliyor.

Hastalık geçmiş yıllara göre daha fazla görülüyor

Bu hastalık sistemik bir hastalık ve tehlikeli bir hastalık. Literatüre bakıldığında ülkemizde de eskiden bu kadar çok fazla miktarda olay ve ölümcül sonuçlar meydana gelmiyor gibi görünüyor. Son yıllarda ise hem dünyada hem ülkemizde gerçekten Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı artmış gibi görülüyor.

Aslında bu kenelerle ilgili bir hadise değil. Yani kenelerin genetik yapısında bir değişiklik yok, rotasyona uğramamış durumdalar ama kenelerin sayısı artmış gibi görülüyor. Belki bu da dünyadaki bu ekolojinin bozulması, ısınan bir küresel ortamın meydana gelmesi, birtakım canlıların yok olması.

Virüsün artma sebebi dünyadaki ekolojik dengenin bozulması

Her canlı diğer canlıların yeryüzündeki dengesini sağlıyor. Bu ekolojik denge bozulduğundan dolayı kene sayısı artmış gibi görülüyor. Ama esas olarak kenelerin ve dolayısıyla virüsün özellikle kedi, köpek, kuşlar, birtakım tavşan, diğer tüm sığır gibi hayvanlar tarafından taşınması artmış gibi görülüyor. Yani virüs sayısı arttığı için hastalık da daha fazla görülüyor.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat