Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kimyasal ve eylemsel bağımlılıklar arasında fark var mıdır?

406
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kimyasal ve eylemsel bağımlılıklar arasında fark var mıdır?

Genelde bağımlılık dendiğinde insanların aklına hemen hem Türkiye'de, hem de tüm dünyada kimyasal bağımlılıklar gelir. Bunlar uyuşturucu, alkol veya sigara oluyor. Ancak bağımlılıklarda madde bağımlılığı, alkol bağımlılığı, tütün bağımlığı gibi kimyasal bağımlılıkların yanı sıra bir de eylemse bağımlılıklar vardır. Her ne kadar etki anlamında fark ediyorsa da süreç ve sonuç anlamında kimyasal bağımlılıklar ile eylemsel bağımlılıkların farkı yoktur. 


Bir noktadan baktığımızda eylemsel bağımlılıklar kimyasal bağımlılıklardan çok daha risklidir diyebiliriz. Çünkü kimyasal bağımlılıklar kolay gizlenemez ancak eylemsel bağımlılıklar çok kolay gizlenebilir. Madde ve alkol bağımlılığı gibi kimyasal bağımlılıklarda toplumsal farkındalık düzeyi çok yüksek olduğu için toplum bunun karşısında durur ama eylemsel bağımlılıklara "kötü alışkanlıktır, kendi kendine geçer, askere gidince, evlenince geçer" şeklinde bakıldığı için maalesef tedavi anlamında olması gereken noktada değiliz. Dolayısıyla bu noktalardan bakıldığında kimyasal bağımlılıklardan daha ziyade eylemsel bağımlılıklar da kişiye çok zararlar verebilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat