Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kimlerde bel fıtığı riski daha fazladır?

117,951
kez izlendi
Puan: 4.41 / 5
Detaylı Açıklama

Kimlerde bel fıtığı riski daha fazladır?

Ofis içinde çalışan kişilerin, devamlı oturdukları zaman bellerine binen yük %40 oranında daha fazla olur. Oturarak çalışan kişiler en azından saatte bir kalkıp 1-2 dakika dolaşmalıdır.

Bel fıtığı riskini azaltmak için hareketli bir yaşantı önerilir. Örneğin eve giderken 1-2 durak önceden inip yürümenin belimize faydası vardır. Bunun yanında yüzmek, egzersiz yapmak da tavsiye edilir.

Spor yapan kişilerin karın ve sırt adeleleri güçlü olduğu için bel fıtığı riski azdır fakat bilinçsizce yapılan spor bel fıtığına davetiye çıkarır.

Bilinçsizce ağır kaldırmak, ısınmadan spor yapmak bel fıtığı oluşumunu tetikler. Ev hanımları da ev içerisinde yapılan işlerde dikkatli olmalıdır. Örneğin bir cisim alınacaksa uzanarak alınmamalı, yaklaşıp da alınmalıdır. Yerden bir şey alınırken diz kırılarak alınmalı, aksi takdirde yere uzanırken diz kırılmazsa bele binen yük zarar verici boyutta olabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat