Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Karın duvarı fıtığı nedir?

32,387
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Karın duvarı fıtığı nedir?

Karın duvarı dediğimizde karın ön duvarı, karın yan duvarlarını kastediyoruz. Yine karnın sınırları içinde karnın alt duvarı ve karnın üst duvarını da söylemek mümkündür. Karnın üst duvarı, karınla göğsü ayıran bir bölmedir ve buna diyafram adı verilir. Bu bölgeden de fıtıklaşmalar olabilir. Bu fıtıklara diyafram fıtıkları adı verilir. Bunların da tespit edilir edilmez onarılması gerekiyor. 

Karın içindeki pelvis döşemesinde de fıtıklar oluşabilir. Bunlara az rastlanıyor ancak bunlar fark edilmezse hayatı tehdit eden tablolar ortaya çıkabiliyor. 

Karın ön duvarı ya da yan duvarı fıtıklarında bir fıtık çeşidi doğal açıklıklardan kaynaklanır. Bunlar erkeklerde kasık kanalı, kadınlarda da rahmi yerinde tutan bağın geçtiği kanallardır. Kimi zaman da göbek halkası gibi doğal oluşumlardan fıtık oluşabilir. Bir diğer tarafta, daha sonra zayıflayan yerlerden de karın içindeki organın dışarı çıkması şeklinde de fıtıklar olabilir. Bu, zayıf olan yerler kimi zaman zayıflamaya müsait olan yerlerden, ameliyat yaralarından olabilir. Daha önce geçirilmiş ameliyatlardan dolayı o bölgenin tam olarak iyileşememesi ya da zayıf kalması nedeniyle organlar oradan dışarı taşabilir. Bunlara da ameliyat yara yeri fıtıkları adı verilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat