Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Karın duvarı fıtığı ne tür sorunlara yol açar?

8,627
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Karın duvarı fıtığı ne tür sorunlara yol açar?

Karın duvarı fıtıkları boğulduğunda, fıtık boğulması dediğimiz tablo oluştuğunda hayati tehlike söz konusudur. Burada mevcut olan bir açıklıktan, delikten, karın içindeki organlar dışarıya taşar. Bu genellikle bağırsak parçasıdır. Bu dışarıya taşan bağırsak genellikle önce şişer, ödem denilen durum söz konusu olur. Bir süre sonra bu dışarıya çıkan parçaya kan gitmemeye başlar. Bunun sonucu olarak orada beslenememekten dolayı oradaki bağırsak parçası, nekroz yani kangren olur ve oradaki bağırsak parçası ölür. Bu durum erken fark edilmezse, erken ameliyat yapılmazsa, bu hastalarda septik tablo oluşabilir; karın zarı iltihabı veya ölümcül sonuçlar oluşabilir.

Fıtığı boğuldu, hasta kaybedildi ifadesi duyduğumuz şeylerdir. Ancak hastaneye ulaşım şartlarının olduğu yerde, kasık bölgelerinde ya da daha önce göbek bölgelerinde mevcut bir şişliğin geriye gidememesi durumunda mutlaka hastaneye gitmek gerekir. 

Fıtık bölgesinde oluşan şişliğin geri gitmemesi durumunda karşılaşılan ilk belirtiler kusma, karın ağrısı ve enfeksiyona bağlı ateşlenmedir.

Karın duvarındaki defektten, yani açıklıktan dışarıya çıkan bağırsağın beslenip beslenmediğini ya da beslenmesinin bozulup bozulmadığının mutlaka cerrahi tarafından kontrol edilmesi gerekir. Bunu bazen ameliyat öncesi tespit etmek mümkündür. Bu durumda orada ölmüş olan, yani hayatiyetini kaybetmiş olan bağırsak parçası çıkartılıp tekrar birbirine eklenebilir. Daha sonra onu karın içine ittirdikten sonra asıl fıtık onarımı gerçekleştirilebilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat