Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kampüs ve öğrenci yurtlarının güvenliği nasıl sağlanır?

1,577
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kampüs ve öğrenci yurtlarının güvenliği nasıl sağlanır?

2018 eğitim öğretim yılı itibariyle dünyanın en genç nüfuslarından biri olan Türkiye'de, öğrenci nüfusu 25 milyon 500 bine yaklaşarak 143 ülkenin nüfusunu geride bıraktı. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel okullarda 17 milyon 749 bin 876 öğrenci eğitim alıyor. Yükseköğretim kurumlarında öğrenim gören 7 milyon 560 bin öğrenci bulunuyor. Bu kadar büyüklükte bir nüfusun, eğitim ve öğretimlerini tamamlamak üzere her gün uzun bir zaman geçirdiği okullarda, güvenlikleri de ciddiyetle sağlanmalıdır. 

Bilhassa dersliklerin yanı sıra her türlü sportif ve kültürel faaliyetlerini gerçekleştirdikleri, hatta yaşamlarını sürdürdükleri yurtların da yer aldıkları geniş sahada, üniversite kampüslerinde güvenlik ihtiyacı daha da artmaktadır.

Hem yerleşke arazilerinin genişliği hem giriş-çıkış yapan öğrenci, personel, ziyaretçi trafiğinin, araç trafiğinin sıklığı oldukça farklı güvenlik çözümlerini gerekli kılmaktadır. 

Bina çevre güvenlik sistemleri binaya ait olan dış çevreyi, binaya ait olmayan dış çevreyi, kapıları ve destek sistemlerini kapsayacak şekilde 2 ana başlık altında incelenebilir;

Bunlar kampus iç güvenliği ve kampüs sınır güvenliğidir.

Tüm güvenlik cihazlarından toplanan bilgiler, bilgisayar ağı üzerinden Ana Komuta Kontrol Birimine aktarılır. Ana Komuta Kontrol Birimi bina içi ve kampüs güvenliği ile ilgili çalışmaları koordineli olarak yerine getirmelidir. Burada toplanan bilgiler sabit veya hareketli diğer birimlere kablolu veya kablosuz ortamlar aracılığıyla aktarılır. Kampüs iç güvenliği, bina iç güvenliğini tamamlayan ve kontrolü zor olan öncelikli güvenliği ifade eder. İç güvenliğin tam ve doğru olarak alınması, genel anlamda güvenliğin sağlanması anlamına gelir. Açık ve kontrollü bir alanda soruna müdahale daha kontrollü yapılabilmektedir.

Kampüs iç güvenliğinin sağlanması ve güvenliğin varlığının hissettirilmesi ile psikolojik önleme ve engelleme sağlanmış olacaktır. Bu sebeple eğitimli köpeklerin kullanılması da önemlidir.

Kampus sınırı korunması gereken alanı belirlediği için tehlikeyi oluşturan unsur sınırda belirlenmelidir. Sınır güvenliğinde en önemli unsur sınırı işaretleyen ve kampüs alanını koruyan duvarlardır. 

Duvarlar ister arkası gözlenebilen ister gözlenemeyen özelliğe sahip olsun, duvarların hemen arkası algılayıcı ve tespit edici sensörlerin kullanımı ile kontrol edilmelidir. Yapılan bu kontrol ve tespit işlemleri Kampüs İç Güvenlik Sistemleri ile koordineli çalışmalıdır. Kısacası açık alanı kontrol edebilmek ihtiyaçlar doğrultusunda teknolojiyi kullanmayı gerektirir. 

Kampüste güvenlik önlemleri alınırken cevap verilmesi gereken soru; "Ne Kadar Güvenlik Tedbiri Alınmalı?" ve "Ne Kadar Serbest Harekete İzin Verilmeli?" olmalıdır. "Ne kadar güvenlik tedbiri alınmalı?" sorusu doğrultusunda işlemlerin yapılması halinde, aşırı kısıtlı güvenlikli bölge ortaya çıkar. "Ne kadar serbest harekete izin verilmeli?"? sorusu doğrultusunda işlemlerin yapılması halinde, bu tip bölgelerde çalışması gereken insanları rahat ettiren fakat güvenliğin tam olarak sağlandığı bir yapı elde edilmiş olur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat