Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kablosuz ağ şifresi kırılabilir mi?

19,825
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kablosuz ağ şifresi kırılabilir mi?

Kablosuz internet ağları artık hayatın her alanında kullanılıyor. Evlerde, iş yerlerinde, hatta kafelerde bile artık kablosuz internet var. Ancak birçok kullanıcı kablosuz ağların güvenliğinden şüpheli. Kullanıcılar bir şekilde ağlarının şifresinin bulunabileceğini ve bağlantılarının yasa dışı işler için kullanılabileceğine inanıyor. Peki gerçekten kablosuz ağ şifresi kırılabilir mi?

Günümüzde geliştirilen şifreleme ve veri koruma yazılımları neredeyse yüzde yüz güvenlik sağlıyor. Örneğin kablosuz modemlerde kullanılan WPA2 protokolü sayesinde kablosuz bağlantıya 8 karakterden 63 karaktere kadar şifre koymak mümkün. Şifreler oluşturulurken kullanılacak harf, rakam ve noktalama işareti kombinasyonlarının başkaları tarafından dışarıdan ele geçirilmesi neredeyse imkansız. 

Bunun yanında modem ayarları ile alınabilecek fazladan güvenlik önlemleri de var. Örneğin SSID yani kablosuz ağın bilgisayar ya da mobil cihazlarda görülen adı gizlenerek ağ daha da güvenli hale gelebilir. Kablosuz ağ adı gizleme işlemi yapıldığında ağ artık çevredeki diğer cihazlarda görülmez. Bunu sadece ağın sahibi görebilir. 

Ayrıca modem üzerinden mac filtreleme yapılarak kablosuz ağa sadece ağ yetkilisinin belirlediği cihazların bağlanabilmesi sağlanabilir. 

Bu işlemler internet erişiminde herhangi bir soruna neden olmaz ve ağı çok daha güvenli hale getirir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat