Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Jinekolojik kanserlerin en önemli belirtileri nelerdir?

3,535
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Jinekolojik kanserlerin en önemli belirtileri nelerdir?

Kadınlarda en sık görülen kanserler gelişmiş, gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerde sıklıkları farklılık gösterse de vulva kanserlerivajen kanserlerirahim ağzı kanserlerirahim kanserleriyumurtalık kanserleri, tuba uterina yani tüpler ve periton yani karın iç zarı kanserleri ve gestasyonel trofoblastik hastalıklar olarak sınıflamak mümkündür.

Kadın genital kanserlerinin bir kısmı hemen belirti verir. Örneğin rahim kanserlerinin %70'i vaginal kanama ile başvurur. %50'sinden fazlası ise karın içi kanserleri ve yumurtalık kanserinde olduğu gibi hiçbir belirti vermez.  

Vulva kanseri daha çok genital bölgede kaşıntı, ele gelen kitle, geçmeyen ülsere lezyonlar şeklinde kendini gösterir. Özellikle ileri yaşlarda, menopoz sonrasında görülür.

Vagen kanseri ağrısız vajinal kanama, akıntı veya postkoital yani ilişki sonrası kanama, sık idrara çıkma ve kasık ağrısı belirtileri ile kendini gösterebilir.

Serviks kanseri anormal ve âdet dışı vajinal kanamalar ile belirti verir. Özellikle ilişki sonrası kanamalar, kötü kokulu akıntılar, ileri evrelerde pelvik  yani kasıklarda ağrı, sık idrara çıkma, idrara kan gelmesi, idrarda yanma ve sızlama; bağırsak ve mesaneye ilerlemesine bağlı semptomlar da diğer belirtileri arasındadır. 

Uterus korpus, yani rahim kanserleri %70-90 oranlarında vajinal kanama ile kendini gösterir. Âdet dışı kanama, menopoza yakın dönemde yoğun ve uzun süreli kanamalar, özellikle yumurtlamasız periyodu veya karşılanmamış östrojen etkisine maruz kalan kadınlarda görülür.

Over-tuba-periton kanseri, yani tüpler ve karın içi zarı kanserlerinde özellikle ileri evrelerde olmak üzere bulantı, karında ağrı, karında şişkinlik, karın çevresi ölçümünde artış, yemede zorluk ve çabuk doyma, sık idrara çıkma,sık idrara sıkışma, nonspesifik pelvik, abdominal, menstrüel şikayetler görülür.

Gestasyonel trofoblastik hastalıklar gebelikle ilişkili tümörler olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Uzamış ve belirgin vajinal kanamalar, buna bağlı gelişen anemi semptomları var. Bunlar halsizlik, çarpıntı, efora tahammülsüzlük, saç dökülmesi gibidir. Gebelik toksemisi, yani  preeklampsi ve eklampsi, gebelik bulantı kusmalarının aşırı olması, hipertirodizm bulguları olan taşıkardi, titreme, ciltte ısı artışı görülür.

Vulva  - vajen kanseri 6-7. dekatlarda, yani 60-70'li yaşlarda artış gösterir. Serviks kanseri ortalama 40'lı yaşlarda, 35-55 yaş arasında görülür. Uterin korpus kanseri 40 yaş öncesi daha az olmak üzere 50'li 60'lı yaşlarda karşımıza çıkar. Over kanseri 55 ve 64 yaşta pik yapar. Oysaki germ hücreli over tümörleri 2-3. dekatta, seks kord stromal tümörler ise 5. dekatta daha sık gözlenmektedir. Gestasyonel trofoblastik hastalık doğurgan çağda daha sık görülür.

Dünya Sağlık Teşkilatı 3 kanserin taramasının yapılmasını önermektedir. Bunlar serviks kanseri için PAP smear ve HPV taraması; meme kanseri için mammografi, meme USG?si; kolon kanseri ise gaitada gizli kan için kolonoskopi yöntemi ile taranabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat