Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İzotonik su ile deniz suyu aynı maddeler midir?

49,656
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

İzotonik su ile deniz suyu aynı maddeler midir?

İzotonik su ile deniz suyu aynı maddeler değildir. 

Deniz suyu, insan vücudu için gerekli pek çok maddeyi barındıran vitamin ve mineral açısından zengin bir sudur. Eski Mısırlılardan itibaren yüzyıllardır pek çok sağlık sorunu için kullanılmıştır. Denize girmek kas, eklem, kemik güçlenmesi, bağışıklık sisteminin desteklenmesi, egzama, sedef, tahriş, isilik gibi cilt sorunlarının çözülmesinde, burun ve üst solunum yollarında tıkanıklığının açılmasında, depresyon anksiyete, uykusuzluk gibi psikolojik sorunların tedavisinde destek olabilir. 

Fakat deniz suyu enfeksiyon ajanları barındırabilmesi, insan hücre ve serumu için yoğun (hipertonik) bir su olduğu için içilmez, damar içi sıvı tedavisi için kullanılamaz. Eğer kullanılırsa insan vücudundan sıvı kaybına yol açarak ağız kuruluğu, tansiyon düşüklüğü, göz kararması, çarpıntı, halsizlik, bilinç bulanıklığı ve böbrek yetmezliği ve şok tablosuna yol açıp hayati tehlike yaratabilir.

İzotonik sıvı ise içinde zararlı atık madde ve mikroorganizma bulundurmaz, insan vücudunun ihtiyacı olan iyon ve mineralleri uygun miktarda barındırır hatta insan vücudundaki sıvıyla eşdeğer yoğunluktadır.  Hücre içiyle aynı yoğunlukta olduğu için su alışverişini dengeler. Bu yüzden hücrelerde şişme büzüşme gibi zarar veren durumlara yol açmaz. İzotonik biyolojik bir özelliktir, cilt hücreleri ile eşit yani %0.9 tuzluluk oranına sahiptir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat