Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İnme sonrası felçte fizik tedavi nasıl uygulanır?

8,792
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

İnme sonrası felçte fizik tedavi nasıl uygulanır?

inme sonrası en sık gördüğümüz tablo, vücudun sağ yarısı veya sol yarısında güçsüzlük, bazen beyinde tutulan bölgeye göre, pıhtı atan veya kanama geçirilen bölgeye göre buna eşlik eden konuşma, yutma, çiğneme bozuklukları, solunum güçlükleri gibi problemler de olabilmektedir. Dolayısıyla inme problemi kişide nasıl bir soruna yol açtıysa buna uygun tedavi planlaması yapılır. Yürüme bozuklukları, kol ve bacaklarda güçsüzlük, oturma denge bozukluğu; konuşma, çiğneme, yutma bozuklukları veya görme bozuklukları gibi her türlü sorunun tedavisi inme tedavisi başlığı altında toplanır. 

İnme tedavisinde akut dönemde müdahale çok önemlidir. Bu anlamda örneğin, bir beyin kanaması sonucu inme gerçekleştiyse, bu tedavide ilk 15-20 gün içerisinde çok dikkatli bir şekilde ilaç tedavisine başlanması önemlidir. Bu dönemde çok ağır kanamalı tablolarda yoğun egzersiz yerine fizik tedavi cihazları ile güçlendirme çalışmaları daha önemlidir.

Pıhtı atma sonucu meydana gelen inme tablolarında ise inme oluşur oluşmaz fizik tedavi ve rehabilitasyona başlanmalıdır.

İnme tedavisindeki kombine tedavide, fizik tedavi cihazları ile kas kuvvetlendirme yapılır; denge cihazları, yürüme robotları, kol ve el robotları kullanılır. Bunların yanı sıra konuşma, yutma, çiğneme terapileri, denge çalışmaları yapılır. 

Kişinin fonksiyon bozukluğuna yönelik tedaviden başlayarak düzenli bir tedaviye ihtiyacı vardır. Bu, kimi zaman haftada üç gün olurken, kimi zaman da fizik tedavi merkezinde yatarak tedavi oluyorsa, aktif çalışmaların yanı sıra bazen de her gün tedaviye alınması gereken hastalar olabilir. 

İnme tedavisinde tedavi programı uygun bir şekilde düzenlenmişse, hasta ile iletişim iyi ise, hasta, fizyoterapist ve hekim arasında uygun bir işbirliği varsa, inme tedavisi son derece başarılı bir şekilde, kişide fonksiyon kayıplarının engellenmesi ile başarılı olur. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat