Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İngiltere Ankara Anlaşması Çalışan Vizesi (Turkish Worker) başvuru şartları nelerdir? | CSS LEGAL

2,312
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

İngiltere Ankara Anlaşması Çalışan Vizesi (Turkish Worker) başvuru şartları nelerdir? | CSS LEGAL

İngiltere Ankara Anlaşması çalışan vizesi, diğer ismi ile Turkish worker özel bir başvuru türüdür. Ankara Anlaşması ile karıştırılmaması gereken çok önemli bir husus vardır. Ankara Anlaşması'nda kişilerin self-employed, kendi işinde çalışan yani serbest meslek sahibi olarak başvuru yapması beklenirken, İngiltere Ankara Anlaşması çalışan vizesinde (Turkish worker) kişilerin hali hazırda İngiltere'de 1 yıl boyunca çalışmış olması gerekir. 

Örneğin kişi Tier-4 İngiltere Çocuk Öğrenci Vizesi ile İngiltere'de eğitim almak amaçlı, lisans veya yüksek lisans için İngiltere'ye gittiğinde kendilerine yine kısıtlı bir saat de olsa, 20 saatlik bir çalışma izni veriliyor. Bu çalışma iznini aşmadan 1 yıl boyunca aynı iş yerinde çalışan kişiler, 1 yılın sonunda bahsettiğimiz İngiltere Ankara Anlaşması Turkish Worker vizesi başvurusunda bulunabilir. 

İngiltere'de yasal olarak çalışan vizesine sahip olan ya da çalışma izni olan vizelerden birine sahip olan T.C. Vatandaşları, bir iş yerinde 1 yıl boyunca çalıştıktan sonra Ankara Anlaşması Çalışan Vizesine başvurabilir. Başvurduktan sonra kişilere 1+1 veya direkt 2 yıllık uzatma başvurusu verilir. 

Toplamda 3 yılın sonunda kişiler aynı işte çalışmak koşuluyla farklı bir iş yerinde çalışabilirler. Yani alanlarını değiştirmedikleri sürece, farklı bir işyeri sahibinin altında çalışmaya devam edebilirler. 

4. yılın sonunda kişiler, iş yerini değiştirerek fakat yine başka bir işyeri sahibinin altında çalışmak kaydı ile çalışabilirler. 5. yıla geldiklerinde ise normal Ankara Anlaşması başvurusu yapan kişiler gibi sürekli oturum başvurusu yapabilir ve yine Ankara Anlaşması başvurusu sahibi gibi 5. yıldan sonra, yani sürekli oturum aldıktan sonra orada kendi işlerini açabilirler veya yine başka bir işyerinde çalışabilirler. 

Burada altını çizmek gerekir ki, Ankara Anlaşması vizesi ile Ankara Anlaşması çalışan vizesi arasındaki en büyük fark, Ankara Anlaşması çalışan vizesinin kişilere iş kurmak için verilen bir vize olmadığıdır. Bu vizeye başvuru yapmak isteyen kişilerin daha önce İngiltere'de 1 yıl boyunca çalışıyor olmasıdır. Vizenin verilme amacı, kişilerin çalışmaya devam edebilmesi içindir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat