Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Horlama ve uyku apnesi tanısında uyku endoskopisi nedir?

1,687
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Horlama ve uyku apnesi tanısında uyku endoskopisi nedir?

Uyku apnesi, uykuda nefes alma sırasında hava yolunu çevreleyen dokuların gevşeyip çökerek hava kanalını tıkaması sonucunda solunumun azalması ya da tamamen durması anlamına gelmektedir.

Oldukça ciddi bir sağlık sorunu olan uyku apnesi, oksijen yetmezliğine bağlı gün içinde sürekli uykululuk, yorgunluk, kilo alma, depresyon, baş ağrısı gibi problemlere neden olmasının yanı sıra damarların cidarında ve beyinde bulunan reseptör adı verilen yapıların kandaki oksijen azlığını algılayarak kalbi uyaran sinyaller oluşturmasına bağlı olarak yüksek tansiyon, kronik kalp hastalıkları ya da ciddi kalp ritmi bozulmaları ve kalp durması gibi sonuçlar doğurabilmektedir.

Uyku apnesi hastalığının başarılı bir şekilde tedavi edilebilmesi için problemin nedeninin yani solunum yolunda tıkanmanın olduğu bölgenin saptanması gereklidir. 

Apne tanısında en önemli yöntem olarak kabul edilen ve normal uyku sırasında yapılan uyku testleri ise apnenin varlığını ispatlamasına ve derecesini göstermesine karşın problemin nedenini yani tıkanma bölgesini göstermemektedir.

Bu nedenle yakın geçmişe kadar uyku testi ile apne tanısı konulan hastalarda genellikle öncelikle damak bölgesine yönelik ameliyatlar uygulanmakta, bu şekilde çözüm bulunamayan hastalarda dil köküne yönelik müdahaleler denenmekte ya da basınçlı uyku maskeleri tercih edilmekteydi.

Son zamanlarda uygulanmaya başlanan uyku endoskopisi yöntemi ile solunumun durmasına yol açan hava yolu tıkanıklığının yerinin ve şeklinin tam olarak tespit edilmesi ve doğru tedavi yöntemlerinin seçilmesi mümkün hale gelmiştir.

Uyku endoskopisi sırasında, hastalar ameliyathane şartlarında, BIS adı verilen ve beynin uyku düzeyini takip eden bir monitör eşliğinde normal uykuyu taklit eden ilaçlar kullanılarak uyutulmakta, takiben hava yolunun burun deliklerinden yumuşak bir endoskop ile girilerek değerlendirilmesi ile horlama ve apneye neden olan darlık ve tıkanıklık bölgeleri tam olarak tespit edilebilmektedir.

Bu değerlendirme sonrasında problemin yerine ve oluşma şekline göre en uygun cerrahi ya da cerrahi olmayan tedavi yöntemlerin seçilmesi günümüzde uyku apnesinin tedavisinde elde edilen başarının önemli ölçüde artmasına olanak sağlamıştır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat