Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hititler Türk müydü?

5,925
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hititler Türk müydü?

Hititler Türk değildi. Hititler, Ari, yani Indo-German ırkına mensup bir millet idi. Son araştırmalar bunu göstermektedir. Hititlerin Anadolu'ya Karadeniz'in kuzeyinden geldikleri söylenmektedir. Bunun dışında doğudan ya da batıdan geldikleri yönünde yorumlar da vardır ancak Hititlerin Türk olduğunu söylememiz için henüz yeterli delil yoktur. Bu araştırmalar esnasında aslında Hititler ile birlikte o dönemde Anadolu'ya gelen Kimmerler, daha sonra ise İskitler Türktür. Hititlerin Türklerle ya da Türklerin en eski ataları ile doğrudan ilgileri vardır diyebiliriz.

Hititlerin Orta Anadolu'da gerçekten yüksek bir medeniyet kurmuş olmaları bu ilgiyi ortaya koysa da, her ne kadar Türklerin Anadolu ölçeğinde eski dönemlerde Türk olduğunu gösteren başka deliller bulunsa bile bunları Hititler üzerine odaklamak pek doğru değildir. 

Hititlerin Asurlularla ve Hattilerle ilişkileri de söz konusudur ama Hititleri kesin olarak Türk saymamız için yeterli delil bulunmamaktadır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat