Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Herediter anjiyoödem nedir?

16,382
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Herediter anjiyoödem nedir?

Herediter anjiyoödem nadir görülen, özellikle Türkiye'de çok iyi bilinmediği için az tanı konabilen genetik bir hastalıktır. Genelde çocukluk döneminde başlar. Erişkin dönemine doğru bazen azalabilir. Bazı dönemler şiddetlenir, bazı dönemler hafifler. Kanda bir protein, C1 inhibitörü eksik olduğu için buna bağlı olarak damar dışına dokulara sıvı sızar ve dokularda, ciltte, organların duvarlarında ödem oluşur. 10 yıl önceye göre HAÖ hastalığı tedavisi konusunda daha şanslıyız. Çünkü HAÖ tedavisi için elimizde pek çok ilaç mevcut. Ancak herediter anjiyoödem ömür boyu dikkat edilmesi gereken, tedavisi ömür boyu sürecek bir hastalıktır. 

Herediter anjiyoödem belirtileri
- Deri, eller, ayaklar, bacaklar şişebilir
- Bu durum özellikle gençlerde, çalışanlarda sosyal yaşantıyı etkiler
- En çok korkulan bölge yüzün, ağzın, boğazın şişmesidir. Ödem, nefes yollarını etkilediğinden bu durum hayatı tehdit eden, ölümle sonuçlanabilecek bir durumdur. Bu nedenle herediter anjiyoödem atağı sırasında çok hızlı müdahale edilmesi gerekir.
- Herediter anjiyoödemde mide bağırsaklarda da şişme olabilir. Bu durum şiddetli, kramp şeklinde karın ve mide ağrılarına, bulantı, kusma, ishal gibi sorunlara yol açar. 
- Herediter anjiyoödemde vücudun farklı sistemleri de tutulabilir ancak en çok tutulan yerler deri, yüz, mide ve bağırsak sistemleridir. 
HAÖ'lü hastaların yüzde 50'si bu sorunları hayatlarının bir döneminde, her bir sistemin tutulumu şeklinde yaşayabilirler.

Vücutta şişmeler varsa veya hastalık iç organları tutuyorsa, mide ağrıları şeklinde görülebilen belirtileri nedeniyle, kimi zaman iç hastalıkları veya apandisit gibi hastalıklarla karıştırılabilir. 

Herediter anjiyoödem nedir

Herediter anjiyoödem alerjik değil, bağışıklık sistemi, immün sistemle ilgili bir hastalıktır, vücudun savunma sistemi ile ilişkilidir ama belirtileri nedeniyle, şişme ile giden alerjik hastalıklarla karıştırıldığı için bu hastalar konuyu alerji olarak görürler. Ciltte şişme ile bulgu verebildiği için dermatoloji bölümüne, mide kramp sorunları nedeniyle de dahiliye bölümlerine başvururlar. Bu tür bulgular gösteren kişilerin başvurması gereken bölüm alerji, immüniloji bölümleridir. Ama dahiliye bölümüne başvurduklarında da tanı konulabilir.

Herediter anjiyoödem atakları yavaş bir şekilde, 48-72 saat içinde gelişir. Herediter anjiyoödemi alerjik anjiyoödemden ayıran şey de budur. Çünkü alerjik anjiyoödem çok daha hızlı gelişir ve tedavisi yapıldığında çok daha hızlı cevap verir. Ancak herediter anjiyoödem verilen tedavilere, kortizona, alerji haplarına yanıt vermez. Vücuttaki eksik maddenin, C1 inhibitörünün tamamlanması gerekir. 

Herediter anjiyoödem ataklarına hızlı bir şekilde müdahale etmek önemlidir. Ne kadar erken müdahale edilirse, HAÖ atakları o kadar erken sonlanır ve hayati tehdit etme olasılığı o kadar azalır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat