Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hangi tür keneler Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına neden olur?

178,214
kez izlendi
Puan: 4.73 / 5
Detaylı Açıklama

Hangi tür keneler Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına neden olur?

850 tür kene var. Keneler arasındaki tüm türler bu hastalığa sebep olmuyor. Bunlar içerisinde yaklaşık 30 türü kene hastalığını meydana getiriyor. Daha doğrusu Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığını oluşturuyor. Bunlardan da en bariz ve en önemlisi Hyalomma dediğimiz kene türü. Virüsü en çok oluşturan kene türü bu tür.

Kenelerin larva ve ninfa dediğimiz yavruları normalde 4 ayaklıdır. Erişkinler ise 8 ayaklı, 8 bacaklıdır. Bu hastalığı bulaştırmada 8 ayaklı erişkinler daha çok etkin oluyor. Dolayısıyla 8 bacaklı olan keneler bizim için öncelikli tehlike arz ediyor.

Dişi ve büyük keneler tehlike arz ediyor

Erkek ve dişileri yönünden baktığımızda erkeklerinin baş ve vücut kısmı kitin dediğimiz tabakayla tamamen kaplandığı için bunlar çok kan ememiyorlar. Dişide ise sadece baş kısmı kitin tabakasından oluştuğu için dişiler daha çok kan emip daha büyük hale gelebiliyorlar. Dolayısıyla bulaştırma riskleri de daha fazla. Onun için büyük ve şiş keneler bizim için tehlike arz ediyor. Ama türlerini anlamak biraz spesifik bir hadise. Ancak tecrübeli kişiler bunu anlayabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat