Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hangi durumlarda yılan sokmasından şüphelenilmeli?

3,134
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hangi durumlarda yılan sokmasından şüphelenilmeli?

Tüm yılan ısırması vakalarında ısırılan bölgeyi iyi incelemek gerekiyor. Isırılan bölgede nal şeklinde bir izi meydana gelir. Yılan zehirliyse nal izinin yanı sıra iki büyük diş izi görülür. İki büyük diş izi nal şeklinde diş izlerinden daha büyük delik oluşturur. Bu tabloyla karşı karşıya kalındığında ısıran yılanın  zehirli olduğu düşünülüp o yönde bir uygulama yapılması gerekir. Tüm yılan ısırmalarında yılanın zehirli olduğu düşünülerek bu yönde önlem alınmalıdır. Zehirsiz bir yılan ısırdığı düşünülüp uygulama yapılmadığı için hayatını kaybeden insanlar olduğu görülmüştür. 

Yılan ısırmalarında ısırma sonrası ortaya çıkan tablo önemlidir. O bölgede kızarma veya şişme ile karşı karşıya kalabiliriz. Toksik madde hayati organlara ulaştıkça solunum durması, kalp durması gibi daha ciddi durumlarla karşı karşıya kalabiliriz. Isırma ile birlikte bir miktar kan da dışarı çıkarsa bu kanla beraber bir miktar toksik maddenin de dışarı çıktığını düşünebiliriz.

Yılan sokması vakalarında kesme ve emme uygulaması yapmamak gerekir. Kesme toksik maddenin hayati organlara daha çabuk gitmesine neden olur. Kesme emme yapmadan bölgeyi hareketsiz tutarsak ve soğuk uygulama yaparak hastanın acilen hastaneye naklini sağlarsak iyi bir ilk yardım uygulaması yapmış oluruz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat