Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamileliğin 9. ayında anne karnındaki bebeğin gelişimi nasıldır?

230,323
kez izlendi
Puan: 4.77 / 5
Detaylı Açıklama

Hamileliğin 9. ayında anne karnındaki bebeğin gelişimi nasıldır?

Gebeliğin son ayı artık doğumun beklenmeye başladığı zamanlardır. Bu dönemde bebeğin olgunlaşması tamamlanmıştır. Özellikle 38. haftadan itibaren doğum beklenmeye başlanabilir. 

Gebeliğin son döneminde annenin aldığı kilolardan dolayı hareketlerinde kısıtlamalar artar. Anne karnındaki bebeğin başının aşağı doğru inmesi ve doğum hazırlıklarının başlamasıyla birlikte annenin nefes alması biraz daha rahatlar. Yukarıya doğru olan baskı bu dönemde azalır. 

Anne karnındaki bebeğin hareketleri takip edilmeli.

Anne karnındaki bebeğin yer kaplayan bölümlerinin plasentadaki suya göre az olması nedeniyle bebeğin hareketleri daha az hissedilir. Bu ay içerisinde normal gelişen bir bebeğin günde en az 10 sefer hareket edip etmediği anne adayı tarafından takip edilmelidir. 

Gebeliğin son ayında doktor kontrollerine daha sık gitmeniz gerekir. Kontroller sırasında doktorunuz gerek görürse haftada ya da 10 günde bir kez NST'ye (Non Stess Test) girmeniz gerekebilir. Bu dönemde muayeneler daha sık bir şekilde yapılmaktadır.

Gebeliğin son ayında bebeğin el ve ayak tırnaklarının uzunlukları parmak uçlarına gelecek şekilde büyümüştür. Bebeğin cildini kaplayan verniks kaybolmaya başlar. Bu dönemde lanugalar dökülmeye başlar. Bu dönemin sonunda bebek yaklaşık olarak 50 - 52 cm uzunluğa ve 3 - 3,5 kg ağırlığa ulaşır.   

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat