Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamileliğin 6. ayında anne karnındaki bebeğin gelişimi nasıldır?

167,629
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hamileliğin 6. ayında anne karnındaki bebeğin gelişimi nasıldır?

Gebeliğin 6. ayında karın artık göbeğin üzerine çıkmaya başlar. Bu aylarda anne adayında görülen en belirgin şikayetler sindirim sistemine ait olan şikayetlerdir. Bu dönemde anne adayında hazımsızlık ve midede yanma gibi sorunlar görülebilir. 

Gebeliğin 6. ayında bebek hızlı bir şekilde büyüme devam eder. Bu dönemde anne adayına yapılacak testlerden en önemlisi 24 - 28. haftalar arasında yapılan şeker yükleme testidir. Bebek artık ultrasonda bütün organları ve sistemleri görülecek büyüklüğe ulaşmıştır.

Bebeğiniz bazı solunum hareketlerini yapmaya başlar, ama akciğerlerinde henüz hava yoktur. Amniyon sıvısı yaklaşık 4 saatte bir kendini yeniler. Amniyon sıvısı bebeğin ısısını düzenler ve onu darbelerden korur. Bebeğiniz bazı solunum hareketlerini yapmaya başlar, ama akciğerlerinde henüz hava yoktur.

Bu dönemde bebeğin hareketleri dışarıdan anne karnı üzerinde net bir şekilde görülebilir. 

Anne karnında 6. ayını dolduran bebeğin işitme ve diğer sistemleri bu dönemde gelişmiş olduğundan bebek dışarıdan konuşulanları anlamaya ve bilgi hafızasını oluşturmaya başlamıştır. 

Bu dönemde cilt oldukça buruşuk ve verniks ile örtülü durumdadır. 6. ayın sonunda bebek yaklaşık olarak 800 gr ağırlığa ulaşır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat