Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamileliğin 5. ayında anne karnındaki bebeğin gelişimi nasıldır?

235,741
kez izlendi
Puan: 4.86 / 5
Detaylı Açıklama

Hamileliğin 5. ayında anne karnındaki bebeğin gelişimi nasıldır?

Gebeliğin 5. ayında anne adayının karnı göbek hizasına kadar çıkar. Bu dönemde anne adayının önceden giydiği kıyafetler yerine gebeler için özel olarak yapılan kıyafetler giyilmeye başlanır.

Bu dönemde anne adayında karında büyümeye bağlı oluşan çatlaklara karşı bazı önlemlerin alınması doğru olur. Cilt çatlakları kişiden kişiye değişmekle birlikte genetik yatkınlık önemlidir. Gebelikte cilt çatlaklarına karşı nemlendirici ürünler kullanılabilir. 

Cildin dermis tabakasını beslemek adına bol su tüketimine, düzenli uykuya dikkat etmek gerekir. A, C ve E vitaminleri gebelik sürecince mutlaka alınmalıdır. Proteinden zengin, yağdan fakir beslenmek, hamilelikte alınan kiloların kontrolünü sağlamak önemlidir. 

Normal bir hamilelikte 12 - 14 kilo alınması idealdir. Bu, kilolu hamilelerde daha düşük olabilir. Hamilelik döneminde planlanan kiloların yukarısına çıkmak hem hamileliğin son dönemlerinde anne adayının hayat kalitesini düşürecek, hem doğumun zorlaşmasına yol açacak, hem de çatlak oluşumunu artıracaktır. Bu nedenle hamilelikte bol su tüketimi, kilo kontrolü ve dengeli beslenmek çok önemlidir.

Bebeğin bu dönemde bütün sistemleri yaklaşık olarak tamamlanmıştır. Gebeliğin bu haftalarında beyin ve sinir sistemi gelişimi açısından Omega3 takviyesinin yapılması hem anne adayı hem de bebek için faydalıdır. 

Gebeliğin 5. ayında bebeğin bütün sistem ve organları geliştiği için ayrıntılı fetal tarama ultrasonları bu dönemde rahatlıkla yapılabilir. Bebeğin 5. ayında dokunma, işitme, duyma yetenekleri gelişmiş ve uyku düzeni yavaş yavaş oluşmaya başlamıştır.

Gebeliğin 5. ayında anne adayları bebekleri ile iletişime geçebilir. Bebeğin göz kapaklarının hareketleri artık oluşmuştur. Bu dönemin sonunda bebek yaklaşık olarak 28 - 30 cm uzunluğa ve 500 gr ağırlığa ulaşır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat