Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamileliğin 3. ayında anne karnındaki bebeğin gelişimi nasıldır?

224,186
kez izlendi
Puan: 4.78 / 5
Detaylı Açıklama

Hamileliğin 3. ayında anne karnındaki bebeğin gelişimi nasıldır?

Gebeliğin 3. ayı yani 9 - 12 hafta arasında anne adayında hamilelik belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Hamilelik döneminin 3. ayında görülmeye başlanan halsizlik, yorgunluk ve iştah değişikliği 12. haftaya doğru azalma gösterir. 

Bu dönemde bebeklerde çok hızlı değişimler gözlemlenir. Bebek çok hızlı bir şekilde bölünerek kafa ve gövde daha net bir biçimde ayrılacak bir görüntü oluşturur. Bu dönemde ultrason kontrollerinde bebeğin kafası gövde ile aynı büyüklüktedir. Anne karnındaki bebeğin kol ve bacak hareketleri net bir şekilde görülebilir. 

Gebeliğin 11. ve 14. haftalar arasında yapılan ikili test, ense kalınlığı ölçümü ve burun kemiği ölçümü gibi testlerle bebeğin genetik bir hastalığı olup olmadığı anlaşılabilir. Gebeliğin 3. ayında bebeğin birçok organ ve sistemi gelişmiştir. 

Hamilelikte 3. ayın sonlarına doğru erkek bebeklerde testosteron hormonu yapımı ve iç genital organlar gelişmeye başlar. Aynı zamanda el ve ayak parmakları oluşmaya başlamıştır. 10. haftadan itibaren erkek fetuslarda dış genital yapı şekillenmeye başlar. Bu dönemde göz çukurları oluşur ve el ve ayak parmakları belirginleşmeye başlar. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat