Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamileliğin 1. ayında anne karnındaki bebeğin gelişimi nasıldır?

208,217
kez izlendi
Puan: 4.91 / 5
Detaylı Açıklama

Hamileliğin 1. ayında anne karnındaki bebeğin gelişimi nasıldır?

Yapılan hesaplamalara göre gebelik, son âdet tarihinden itibaren toplam 280 gün, 40 haftadır. 

Kadınlarda âdet tarihi geçmeye başladığında yapılan kontrollerde 4,5 - 5 haftalık gebelik ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle gebeliğin ilk ayında anne adayı hamile olduğunun farkında değildir. 

Kimin ne zaman gebe kalınacağının bilinmesi zordur. Son âdet tarihi hatırlanabilen en kolay tarihtir. Son âdet tarihinden 14 - 15 gün sonra yumurtlama olur. Aslında gebelik yumurtlama olmasından sonra yumurtanın spermle birleşmesi sonrasında olur. Yumurta ve sperm 23 kromozom içerirken, yumurta sperm tarafından döllendikten sonra 46 kromozomlu zigot halini alır. 

Döllenme olayı tuba denilen oluşumlarda meydana gelir. Sperm ve yumurta döllenmeyi tamamladıktan sonra rahimin içerisine doğru yolculuğa çıkar. 4 - 5 günlük yolculuk sırasında tek bir hücreden oluşan zigot bölünerek çoğalmaya başlar. Önce 2, 4, 8, 16 ve 32 hücrelik bölünmesini tamamlayarak rahmin içerisine doğru yol alır. 

Bu hücreler döllenmeden 6 - 7 gün sonra rahmin içerisinde yuvalanmaya başlar. Bu dönemde gebelik testleri pozitif çıkmaya başlayabilir. Ancak idrarla yapılan gebelik testleri biraz daha geç sonuç verebilir.

Gebeliğin ultrason aracılığı ile saptanması için son âdet tarihinden sonra 4 hafta geçmesi gerekir. Bu dönemde kanda Beta HGC seviyeleri 1500'ü geçtiğinde ve ultrasonda vajinal bölgeye bakıldığında gebelik saptanırken kan testinin 6000'ü geçmesi durumunda ise gebelik olup olmadığı saptanabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat