Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Güvenlik sektöründe drone kullanmanın avantajları nelerdir?

1,422
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Güvenlik sektöründe drone kullanmanın avantajları nelerdir?

Drone, bir uzaktan kumanda ya da yazılımsal yönetim ile kolayca yönlendirilebilen insansız hava aracıdır. Drone teknolojisi son yıllarda birçok alanda kullanılmaya başlanmış olmakla birlikte güvenlik sektöründe de yerini almaya başlamış olan oldukça önemli bir sistemdir.

Güvenlik sektöründe drone kullanımı; özellikle güvenlik ekibinin fiziksel erişiminde çok zaman alan veya erişimde zorluk çektiği bölümlerde havadan izleme ve denetim yapmak için efektif bir çözümdür. Enerji üretim tesisleri, fabrikalar, askeri lokasyonlar, limanlar, özel araziler ve büyük kamu alanları gibi birçok alanda kullanım imkanı vardır.

Fiziki güvenlik personellerinin devriyesi sırasında drone üzerine video analiz özellikli IP kamera, termal kamera, anons sistemi ve aydınlatma sistemi de konumlandırılabilir. 

Drone ile gündüz ve gece alan devriyesi güvenlik personelinin yürüme hızına ve gözle görme yeteneğine oranla çok daha hızlı ve etkin bir şekilde gerçekleştirilir.

Devriye operasyonlarının dışında çevre ve alan güvenliğinde, yasak girişlerin öncesinde yasak giriş yapmaya çalışan bir şüpheliyi tespit etme ve caydırma için de drone kullanılabilir. 

Örneğin drone üzerindeki video analizli bir CCTV kamerasından alınan görüntüde hareket algılamaya veya geçiş ihlaline bağlı olarak oluşturulan tetik ile merkezi yazılıma veya Alarm haber alma merkezine gönderilen bir sinyal ile tesisin alarm sistemi ve anons sistemi devreye sokulabilir. Konuma yakın birimdeki güvenlik unsurları harekete geçirilebilir ve sorun daha oluşmadan önce çözüm sağlanabilir. Ayrıca bu sistem 7/24 hizmet veren alarm haber alma merkezine de bağlanarak tüm sistem anlık olarak takip edilebilir. Böylece olay veya alarm anında kullanıcı tarafından önceden belirlenmiş olan yetkililere, polis, itfaiye ve sağlık ekiplerine gerekli yönlendirme ve bilgilendirme yapılabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat