Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

GPS nasıl çalışır?

8,506
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

GPS nasıl çalışır?

GPS, Global Positioning System adıyla küresel konumlandırma sistemi olarak bilinir. GPS, yörüngede sürekli dolaşan uydu sisteminden oluşur. Yeryüzündeki alıcı uydudan gelen sinyalleri kaydeder. Uydudan sinyalin çıktığı anla yeryüzündeki alıcının sinyali aldığı an arasındaki süre ölçülerek uydu ile dünya arasındaki mesafe belirlenir. Bu mesafeden yol çıkarak uydunun konumunu bildiğimiz için yeryüzündeki alıcının konumu hesaplanır. 

GPS uyduları ilk olarak askeri amaçlı geliştirilir. Yaygın kullanım alanı da ulusal güvenlik sektörüdür. Amerika'nın kullandığı uydularla günümüzde pek çok konumu belirleyebiliriz. Rusya'nın yerleştirdiği uydularla da birçok konum bilgisine ulaşılabilir. Ulusal güvenlik, havacılık, haritacılık gibi alanlarda kullanılan GPS uygulamaları günümüzde cep telefonlarımızda yer alarak konum belirlemek için kullanılabilir. 

Akıllı cihazların kullanımının yaygınlaşmasıyla GPS kelimesi hayatımıza fazlaca girmiştir. GPS uydularının geliştirilmesiyle birlikte haritacılık alanlarının kullanımı yaygınlaşmıştır. Deprem sonrası oluşan kaymaların yüksek duyarlılıkta hesaplanması, barajlardaki su seviyesinin belirlenmesi ve deformasyonların ölçülmesi için GPS uydularından yararlanılabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat