Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Göz altı morlukları neden oluşur?

196,487
kez izlendi
Puan: 4.96 / 5
Detaylı Açıklama

Göz altı morlukları neden oluşur?

Göz altı morluklarının genetik ve çevresel olmak üzere pek çok nedeni vardır. Genetik etkenlerin başında cilt yapısı gelir. Özellikle açık tenli kişilerde göz çevresi cildinin yüzeyi ince ve beyaz olduğundan, yüzeye yakın olan göz altındaki damarlarda biriken kan göz çevresinin mor renkli görünmesine yol açar.

Göz altı morluklarının çevresel faktörlü nedenleri arasında kansızlık ve alerjik hastalıklar gelir. Kansızlık cildin soluklaşmasına yol açmakta, cilt altındaki damarların daha belirgin görünmesine neden olmaktadır. 

Alerjik bünyesi olan kişilerde sürekli göz ve burun akıntısı olması, göz çevresindeki damarlarda kan birikimine; bu damarların daha belirgin görünmesi de göz altı morluklarına neden olmaktadır. 

bir diğer çevresel faktör ise yetersiz uykudur. Özellikle çocuklarda ve genç erişkinlerde yeterli uyunmadığında yüzde solukluk ve göz çevresinde morarma görülür. Bu nedenle kişilerin uyku düzenlerine dikkat etmeleri doğru olacaktır. Uzun süre bilgisayar başında kalmak günümüzde göz çevresi morluklarını artıran en önemli faktörlerden biridir. Gözlerin sabit bakışlarla uzun süre ekranda kalması bu bölgede kan akımını yavaşlatmakta ve bu bölgede kan birikmesi de göz çevresinin normalde daha mor görünmesine yol açmaktadır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat