Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Gömme rezervuar seçerken nelere dikkat etmeliyim?

57,386
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Gömme rezervuar seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Alandan tasarruf etme ve hijyen avantajları sayesinde kullanıcıların banyolarına şıklık getiren ve kolay temizlik imkanı sunan gömme rezervuar seçiminde iki önemli kriter vardır: Duvar tipi ve ürün tipi. 

Buna ek olarak, gömme rezervuar seçerken, piyasada en çok tercih edilen yerli üreticilere ve yetkili servis ağları geniş markalara yönelmekte fayda vardır. Böylece, gerekli olduğunda yedek parçalarına kolay ve hızlı ulaşabilirsiniz. Özellikle yerli bir üretici seçerseniz, yedek parçalar daha ekonomik bir şekilde tedarik edilebilir. 

Gelelim, size uygun gömme rezervuar seçimine... Duvarın taşıyıcılığına bağlı olarak, uygun konstrüksiyon kullanılması gerektiğinden, duvar tipine göre uygun rezervuar seçilmesi gerekir. Duvarlar, alçıpan veya tuğla duvar olarak değişiklik gösterebilir. Ürün de buna göre seçilmelidir.

Bir diğer nokta ise rezervuarla birlikte kullanılacak klozet tipi veya helataşıdır. Rezervuar, kullanılan ürün tipine göre seçilmelidir. Örneğin asma klozet, duvara tam dayalı klozet, tek klozet /çocuk klozet veya helataşı seçiminize göre gömme rezervuar seçiminiz değişmelidir. Kullanılacak kumanda paneliyle rezervuarın uyumlu olması gerekir. Bu sebeple tek kademeli veya çift kademeli kumanda paneli seçimi yapılırken, ilgili uyum tablolarına bakılmalıdır.

Sessiz kullanım için doldurma sisteminin duvar içi ses düzeyinin maksimum 19 desibel (dB) olduğu modeller tercih edilmelidir. 19dB ses düzeyini fısıltı ses düzeyi olarak düşünebilirsiniz. Örneğin, evde bebeğiniz veya bir hastanız varsa, birisi uyuyorsa, onları rahatsız etme kaygısı olmadan rezervuarı kullanabilirsiniz

Gömme rezervuarınızı seçerken mutlaka alanın standartlarını gerektiren testlerden geçmiş olduğuna emin olun. Örneğin EN EF standardı gereği gömme rezervuar ve asma klozet kombinasyonu, minimum 400 kg?a kadar ağırlık taşımalıdır. Bu standarda uyan firmalar klozete uygulanabilecek "muhtemel kuvveti" öngörerek ürünlerini tasarlarlar. Böylece kullanıcı için güvenli kullanım sunarlar.

Boşaltma mekanizmasından sızdırma olup olmadığını %100 tüm ürünlerde kontrol eden firmaların ürünlerini tercih etmek problem yaşama riskini azaltır. Ayrıca doldurma grubu, ara musluk ve fleks hortum grubunun montaj öncesi hava ile sızdırma testine tabi tutulması da önemlidir.

Türk standartlarına göre (TS EN 14055) hareketli mekanizmaların minimum 200.000 çevrim yapması gerekir. Bu kullanım dört kişilik bir ailede yaklaşık 20 yıla denk gelir. Rezervuarların basınç, sıcaklık değişimi; montaj sırasında tesisattan veya tesisatçıdan kaynaklanabilecek şartlara göre ömürlerinin test edilmesi, uzun yıllar güvenli ve sorunsuz kullanım için önemlidir.

Herhangi bir arıza durumuna karşı gömme rezervuarın garanti süresi de önemlidir. Bu sebeple maksimum garanti süresi veren markalar tercih edilmelidir.

Yine, herhangi bir arıza durumunda sıva altında kalan iç mekanizmalara kolay erişim önemlidir. Bu sebeple parçaları rahatlıkla sökülüp takılabilen gömme rezervuar ve yeterli servis bakım boşluğu sunan kumanda paneli seçmek gerekir. Böylece olası bir tamirde ustanın işi kolaylaşır.

VitrA Müşteri Danışmanı ve Mimar Kemal Kazaçeşme, gömme rezervuar seçiminde dikkat edilmesi gerekenleri anlattı. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat