Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Gömme rezervuar arızası halinde duvarın kırılması mı gerekir?

55,659
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Gömme rezervuar arızası halinde duvarın kırılması mı gerekir?

Gömme rezervuarların arızası halinde duvarın kırılması gerekmez. Montaj yetkin kişilerce yapılmışsa ve de sıva sırasında tanka hasar verilmemişse, sonradan oluşabilecek arızalara Kumanda paneli boşluğundan rahatlıkla müdahale edilebilir. Kumanda panelini çıkardıktan sonra bütün parçalara ulaşıp, istenilen parça değiştirilebilir.

Herhangi bir arıza durumunda sıva altında kalan iç mekanizmalara kolay erişim önemlidir. Bu sebeple parçaları rahatlıkla sökülüp takılabilen gömme rezervuar ve yeterli servis bakım boşluğu sunan kumanda paneli seçmek gerekir. Böylece olası bir tamirde ustanın işi kolaylaşır.

Bunun için gömme rezervuarın, uygulanacak duvar tipine uygun seçilmesi gerekir. Montaj da yetkili kişilerce yapılmalıdır. Hangi ürünü seçeneğinizi detaylı bir şekilde öğrenmek için "gömme rezervuar seçimi" videosunu izleyebilirsimiz. Montaj sırasında ustaların dikkat etmedi gerekenler ise şöyle özetlenebilir:  

Örnek vermek gerekirse, gömme rezervuarınızın sağlıklı bir şekilde tesisata bağlanabilmesi ve zarar görmemesi için tesisat çıkış uçlarının uygun ölçülerde olmasını sağlamak gerekir.

Yeni inşaatlarda ve tesisatı yenilenen mekanlarda, gömme rezervuar sıhhi tesisata bağlanmadan önce, boru ve bağlantı elemanlarının içerisinde kalan tüm pislikler su akıtılarak temizlenmelidir. Keza aynı şekilde yeni tesisatlarda, tesisat yıkaması ile ürünlerin kullanıma geçeceği süre esnasında don tehlikesine karşı tesisatta kalan su tamamen tahliye edilmelidir. Gömme rezervuarın uzun süre kullanılmayacağı durumlarda da ana su girişi kapatılmalı, tesisat içinde kalan su tahliye edilmelidir.

Gömme rezervuarlar, bina içinde kullanılacak şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle rezervuar panelleri inşaat halindeki binalarda uzun süre takılı olarak bırakılmamalıdır.

Gömme rezervuarınızın uzun seneler boyunca sorunsuz kullanımı, kurulum aşamasında korunacak standartlara bağlıdır.

Gömme rezervuar kurulumu sırasında dikkat edilecekler

Ürünleri, tesisattan ve su şebekesinden gelecek kum ve benzer parçacıklardan korumak için, ana tesisat girişine ve daire girişlerine filtre valf takılmalıdır. Bu sayede tesisattan gelebilecek kum, çamur, keten, taş gibi  partiküllerin neden olabileceği arızaların önüne geçilebilir.

Ürün montajında ürün ile birlikte verilen ya da montaj talimatlarında tavsiye edilen yan malzemeler kullanılmalıdır.

Su kesilmelerinden sonra suyun tekrar sisteme verilmesi sırasında borularda kalan hava sıkışarak standart tesisat basıncının üzerine çıkabilir. Ürünleri bu darbeden korumak için en etkili çözüm, ana giriş üzerine basınç düşürücü valf konulmasıdır.

Ürün üzerinde herhangi bir kesme, delme, boyama, aşırı zorlama işlemi yapılmamalıdır.

Ürünün sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için tesisat basıncı 0,5 bar ile 10 bar arasında olmalıdır.

Banyo uygulamalarında duvar kağıdı kaplaması, panel üst noktasından koruyucu kapağa kadar yapılmalıdır. Rezervuar montajı sırasında gövde altında kalan boş bölgenin gaz beton, alçı gibi mukavemeti düşük malzemeler ile doldurulmaması gerekir. Rezervuar montajı sırasında gövde altında kalan boş bölge de sıva ile doldurulmalıdır,

Fotoselli panellerde sensor önü herhangi bir engel ile kapatılmamalıdır. Elektronik panellerde ise kullanılan adaptör, trafo gibi ekipmanların montajı rezervuar gövdesi içerisine yapılmamalıdır,

Montaj esnasında rezervuar gövdesini delebilecek veya ezebilecek herhangi bir işlem yapılmamalıdır.

Gömme rezervuarınızın montajı yetkin kişilerce yapılmışsa ve sıva sırasında tanka hasar verilmemişse, sonradan oluşabilecek arızalara kumanda paneli boşluğundan rahatlıkla müdahale edilebilir. Kumanda panelini çıkardıktan sonra bütün parçalara ulaşıp, istenilen parça değiştirilebilir.

VitrA Yetkili Servis Uzmanı Yusuf Sarıkamış, UZMANTV için gömme rezervuar kurulumu ve gömme rezervuarların arızası haline yapılması gerekenleri anlattı. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat