Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Gebelikte hangi tip ilaçlar kesinlikle kullanılmamalı?

28,124
kez izlendi
Puan: 4.29 / 5
Detaylı Açıklama

Gebelikte hangi tip ilaçlar kesinlikle kullanılmamalı?

Gebelikte ilaç kullanımı iki ucu keskin bıçak gibidir. Bir tarafta anne adayının sağlığı, diğer tarafta da bebeğin sağlığı söz konusudur. Genellikle ilaç kullanımının oluşturacağı zarar, bebek tarafında olacağı öngörüldüğü için ilaç kullanımından kaçınılmaktadır. Ancak bu durumda da annenin var olan hastalığının tedavisiz kalması gibi bir risk söz konusudur.

Gebelik ilaç kategorisinde ilaçlar A, B, C, D ve X olarak sınıflandırılırlar. Gebelikte ilaç kullanımında ilacın öncelikle hangi kategoride olduğuna, gebeliğin hangi döneminde ve hangi dozda alındığına bakmak gerekir. Bu karmaşık ve birçok faktörün içinde yer aldığı bir konudur. Bu sebeple gebelerin doktora danışmadan hiçbir ilacı kullanmaması gerekir. 

Burada hekim ilacın bebeğe vereceği zararı ile anneye vereceği zararı farklı kefeye koyarak ölçüm yapar ve yarar-etki açısından karar verir.

Hamilelik döneminde kontrolsüz ilaç kullanımında önemli riskler vardır; çünkü bazı ilaçlar zarar verebilir, sakat doğuma ve hatta düşüğe neden olabilir.

Gebelik sürecinde kullanılabilecek güvenli ilaçlar da vardır. İlaçların bilinçsizce kullanılması durumunda öngörülemeyen zararlar ortaya çıkabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat