Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Gebe kadınlar antibiyotik kullanabilir mi?

60,304
kez izlendi
Puan: 4.62 / 5
Detaylı Açıklama

Gebe kadınlar antibiyotik kullanabilir mi?

Hamilelik sürecinde anne adayı çeşitli enfeksiyonlara yakalandığına antibiyotik kullanmak durumunda kalabilir. Ancak kullanılması gereken antibiyotiklerin çok titizlikle seçilmesi gerekmektedir.

Bazı antibiyotiklerin bebek üzerinde olumsuz etkilerinin olduğu kesinlikle bilinmektedir. Bazılarıysa son derece  güvenli bir şekilde uzun sürelerde kullanılabilmektedir. O nedenle yine enfeksiyon gibi durumlarda bebeğe olacak zararlar açısından ilacın hekim tarafından önerilmesi gerekmektedir. 

Gebelikte kullanılacak olan antibiyotiğin dozuyla ilgili çok önemli bir sorun bulunmamaktadır. Ancak ilacın hangisi olduğu önemlidir yani A ilacı yerine B ilacı güvenli olmaktadır. B ilacının 200 mg'ı ile 500 mg'ı arasında çok önemli fark yoktur.

Hangi antibiyotiğin gebelikte hangi enfeksiyon için kullanılacağına doktor karar vermelidir. Bazı antibiyotikler, bazı enfeksiyonlarda özellikle tercih edilmesi gerekebilir. Örneğin üriner sistemi enfeksiyonları gebelikte sık karşımıza çıkan bir durumdur. Bu durumda kullanılabilecek güvenli antibiyotikler mevcuttur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat