Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Fizik tedavi cihazları standart mıdır?

2,477
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Fizik tedavi cihazları standart mıdır?

Fizik tedavi cihazları bundan 15-20 yıl önce standarttı. Teknoloji ilerlemediği için sadece cildin altına etki edebilen, yüzeyel kaslara etki edebilen, ısıtma fonksiyonu bulunan cihazlar vardı veya sadece yüzeyel kas stimülasyonu yapılıyordu. Teknolojinin ilerlemesi ile beraber fizik tedavi cihazları artık standart değil. Bir örnek verirsek, ultrason tedavisi olunca bütün ultrasonlar standart değil. O dokuyu iyileştirici ultrason da var, sadece kası gevşetici ultrason da var veya sadece o bölgedeki yüzeyel dolaşımı geçici olarak etkileyebilen ultrason da var. 


Yani cihazın özelliklerine göre fizik tedavinin etkisi de fark etmektedir. Artık cihazın kalitesi, cihazın gücü iyileştirmedeki etkisinde belirleyici rol oynamaktadır. 

Cihazın teknolojik özelliklerinin gelişmesi ile beraber programları da önem kazanmıştır. Geçmişte bir fizik tedavi cihazında uygulama yaparken sadece düğmesine basıp açılıyor veya kapatılıyordu. Şimdi ise kişinin hastalığına göre uygun programın seçilmesi gerekir. Bu da cihazı doğru kullanabilecek kalifiye eleman, fizyoterapist gerektiriyor. O cihazı doğru bilen hekim, cihazı doğru bir şekilde kullanabilen fizyoterapist fizik tedavinin başarısında son derece önemlidir.

Bazen hastalar bunu bilmeden "ben fizik tedavi oldum" diyebiliyorlar. Oysa ki fizik tedavi cihazlarının uygulamanın başarısına göre etkisi fark ettiği için, "fizik tedavi oldum, iyileşmedim" diye bakmak son derece yanlıştır. 

Buna şöyle de örnek verebiliriz: Farklı teknolojik özelliklerde olan telefonlar ve bilgisayarlar bulunuyor. Bazı telefonla sadece konuşup mesaj alabilir, mesaj atabiliriz. Bazı telefonlarla ise sadece telefon açıp mesaj göndermekle kalmaz, günlük yaşamımızı planlayabilir, farklı oyunlar oynayabilir, çok uzak ülkelerle görüntülü iletişim kurabiliriz.

Bu anlamda fizik tedavide de çok değişik özelliklere sahip, kişiye göre programlanabilen, donanımlı bir fizyoterapistin doğru kullanımı ile çok farklı sonuçlar alınabilecek ileri teknolojili fizik tedavi cihazları vardır. 

Fizik tedavide doğru cihazla yapılan fizik tedavinin etkisi, klasik fizik tedavi yöntemlerinde kullanılan cihazlardan son derece farklıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat