Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Finler Türk mü?

7,185
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Finler Türk mü?

Finler Türklerin uzaktan amcaoğludur. Ural-Altay dil ailesinde en batıdaki kolu Finler oluşturur. Finler dediğimiz zaman sadece Finlandiya'da yaşayan Ural-Altay kökenli topluluklar akla gelmemelidir. Özellikle Moskova'nın doğusunda Çeremişler (Mariler), Votyaklar, Ostyaklar ve Samoyedler gibi buna benzer küçük Türk toplulukları gibi topluluklar akla gelmelidir. 

Bütün bunlar Fin-Ugor dil ailesi olarak yerini almıştır ki Macarların da bunlardan doğduğu, bunlardan ayrılan bir kol olduğu anlaşılmıştır.

Ural-Altay dil ailesinin Batı kolunu Finler, orta kolunu Türkler, Doğu kolunu ise Japonlar ve Koreliler oluşturur. Arada Mançular, Moğollar ve diğer kaybolmış bazı Sibirya kavimleri söz konusudur. 

Ural-Altay dil teorisi, özellikle eklemeli dil anlamında gerçekten matematiksel bir yapıya sahiptir ve tarih boyunca kendini göstermiştir.

Finler ise Ural dağlarından Kuzey Batı'ya doğru yayılmışlar; Rusların doğuşuna kadar Rusya bozkırlarında rahat bir hayat sürmüşlerdir.

Şu bilgi Finlerin bizim için ne kadar önemli olduğu gösterir. Orta ve kuzey Rusya'da yer isimleri yüzde 90 oranında Fincedir. Bu, Finlerin tarih boyunca ne kadar önemli olduğunu ve bölge tarihine ne kadar büyük katkıda bulunduklarını ortaya koyar. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat