Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Fibromiyalji fizik tedavi ile nasil tedavi edilir?

5,131
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Fibromiyalji fizik tedavi ile nasil tedavi edilir?

Yumuşak doku romatizması olarak da bilinen fibromiyaljinin tedavisi kişiden kişiye değişir. Fibromiyalji için bireysel tedavi programı düzenlenirse tedavi etkili olmaktadır. 

Hepimizin nasıl ki dış görünüşü farklı ise, iç organlarının yapısı da farklıdır. Aynı ismi alan kasların yapıştığı yerler, kasların boyları, kalınlıkları, içlerindeki hücre sayısı farklıdır. Bu sebeple ağrılı kas bölgesinin iyi belirlenmesi ve ona yönelik tedavi programının düzenlenmesi gerekir. 

Fizik tedavide standart olarak fibromiyalji hastasında şu cihazları şu şekilde kullanmalısınız şeklinde yaklaşılamaz ve bu şekilde yaklaşılması da son derece yanlıştır. Kişinin iyi değerlendirilmesi, şikayetlerin iyi dinlenmesi gerekir. Tüm bunların ardından problemli bölgeyi iyi saptarsak, o bölgenin özellikle ultrason, lazer, indiba ve özel fizik tedavi cihazları ile, örneğin kas içi dolaşımı artırmak için robotik tedavi gibi yöntemlerle tedavisi doğru bir şekilde planlanabilir. 

Fibromiyaljide manuel terapi yöntemleri kişiden kişiye farklı uygulanmalıdır. Buradaki amaç kas boyunca gerçekleşen kas spazmlarını çözmektir. Kas içindeki fibrozit adı verilen noktaları çözmek için fizik tedavinin yanı sıra botoks veya PRP enjeksiyonları gibi yöntemlerle, kombine tedavilerle fibromiyalji tedavi edilebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat