Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Felçli hastada el robotunun faydası nedir?

1,123
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Felçli hastada el robotunun faydası nedir?

Felç sonrası kişi elini kullanamıyor ise bu kasları kendi isteği ile kullanamadığı için dışarıdan birisinin pasif olarak hareket ettirmesi ile kuvvetlendirmesi belirli bir oranda kısıtlı olmaktadır. Çünkü küçük el kaslarından giden uyarılar burada sadece egzersizle yetersizdir. El robotu sayesinde beyin de uyarılır. 

El robotu tedavisinde bir sanal gerçeklik ekranı vardır kişinin karşısında. Bir bilgisayar oyunu oynuyormuş gibi, küçük el kaslarını kullanarak aynı zamanda beynini de olaya katar. Dışarıdan biri ellerin hareketini sağladığında kişi pasiftir. O sırada başka bir yere bakabilir. O sırada eli kolu hareket ettirilmektedir ancak devrede beyin yoktur. Çünkü beyne hareket ile ilgili herhangi bir sinyal gitmez. 

Sanal gerçeklikle desteklenen el robotunda kişinin kendisi elinin iyileşmesine katkıda bulunarak beyinden gelen sinyalleri eline gönderebilmektedir. Elden çıkan uyarılar da beyne giderek, elin aktif olarak kullanılmasını ve daha çabuk iyileşmesini sağlamaktadır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat