Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Eşek arısı sokmalarında nasıl müdahale edilmeli

36,292
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Eşek arısı sokmalarında nasıl müdahale edilmeli

Ülkemizde iki tip arı bulunmaktadır. Bal arısı ve eşek arısı. Eşek arıları iki tiptir. Büyük eşek arıları, küçük eşek arıları


Eşek arısı birçok insanı peşpeşe sokabilme özelliğine sahiptir. Eşek arılarının enjekte ettiği toksik madde bazı insanlarda alerjik reaksiyon yapabilir. Toksik madde yalnızca sokulan bölgedeyse hızlıca ilk yardım uygulaması yapmak faydalıdır. Bu gibi durumlarda sokulan bölgeyi kalp seviyesinin aşağısında tutup buz uygulaması yapmak yararlı bir ilk yardım uygulaması olacaktır. 

Alerjik reaksiyonun belirtileri

Sokulan bölgenin haricinde kızarıklık, şişme, vücutta kaşıntı, mide yanması gibi bulgular alerjik reaksiyonun belirtileri olduğu için hasta hızlıca en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir. 

Arı sokmalarında yanlış uygulamalar

Bazen toplumumuzda arı sokması durumunda yanlış müdahaleler yapıldığı görülmektedir. Sokulan bölgeye amonyak, sirke, idrar sürmek gibi uygulamalar son derece yanlıştır. 

Arı sokmalarında sokulan bölge incelenmeli o bölgede bal arısının iğnesi olup olmadığı kontrol edilmelidir. Böylece ne tür bir arının soktuğu tespit edilebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat